Jít na vyhledávání

Výroba ultrazvukové čističky

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © wsf-f / stock.adobe.com)

Dobrý den, přemýšlím o vyrobení ultrazvukové čističky. Dotaz je, zda lze k tomu využít ultrazvuková píšťalka na psy? Jako pohon kompresor, nebo vzduchovací motorek do akvária. Děkuji a přeji hezký den, Honza

Ahoj Honzo,

děkujeme za otázku do naší poradny, ale bohužel tě budu muset zklamat. Nepůjde to.

Ultrazvukové píšťalky na psy mají frekvenci do cca 35 kHz (to je frekvence, kterou psi ještě vnímají), kdežto ultrazvukové čističky pracují na vyšších frekvencích. To je první a nejjednodušší důvod, proč to nepůjde. Druhý spočívá v tom, v jakém prostředí se píšťalka používá – to je vzduch. Ale ultrazvukové čističky potřebují ke své funkci kapalinu (např. vodu). V kapalině vlivem rychlého zvyšování a snižování tlaku dochází k tzv. kavitaci – v místech, kde tlak prudce klesne dochází ke vzniku bublin, které prudce implodují (zbortí se) a při tom odtrhují nečistoty z čištěného předmětu.

Vodu ovšem tak jednoduše jako sloupec vzduchu v píšťale nerozkmitáme, takže samotný průtok vody v píšťalce vůbec neznamená, že se voda bude chovat jako vzduch. Asi bych to porovnal s případem, kdy bychom pískali na normální píšťalku ve vodě – také z ní nic nevyloudíme. Dalším problémem je to, že čistička potřebuje příkon v řádech desítek wattů, což tebou navrhované řešení také nesplňuje.

A na závěr ještě jeden problém – protože frekvence zvuku závisí na „rozměrech“ tělesa (v tomto případě na výšce vzduchového sloupce v píšťalce) a prostředí, ve kterém vzduch vzniká, tak ve vodě by byla frekvence výrazně jiná, než ve vzduchu (pokud by se ti podařilo vodu v píšťalce rozkmitat).

Doufám, že i když jsem tvůj nápad vyvrátil, budeš potěšen alespoň z vysvětlení.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, Dukelská 13, České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru