Jít na vyhledávání

Jak padají tělesa ve vzduchoprázdnu a jak ve vzduchu?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © vladimirzhoga / stock.adobe.com)

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu na internetu jsem na vás narazila náhodou a tak vás chci požádat o radu. Můžete mi pomoci s otázkou, Jak padají tělesa ve vzduchoprázdnu a jak ve vzduchu. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,

omlouvám se, ale nejsem si přesně jistý, jakým směrem se mám ve tvé otázce ubírat. Zkusím odhadnout co přesně tě zajímá, pokud bych se netrefil, zkus svůj dotaz upřesnit.

Pokud bych se zaměřil na to, jaký vliv má vzduch (nebo jiné prostředí) na volný pád těles, tak je odpověď vcelku jednoduchá, myslím, že jsme se tomu v poradně i několikrát věnovali.

Těleso se pohybuje vlivem působení sil. Pokud na těleso síly nepůsobí (nebo je jejich výslednice nulová), bude těleso v klidu, nebo v rovnoměrně přímočarém pohybu (bude se pohybovat stále stejnou rychlostí). To popisuje 1. Newtonův zákon.
Těleso padá v gravitačním poli kvůli tomu, že je přitahováno gravitační silou. A druhý Newtonův zákon říká, že když na těleso působí síla, tak se pohybuje zrychleně. Pokud bude těleso padat volným pádem ve vakuu, bude se pohybovat se stále stejným zrychlením (na Zemi je toto zrychlení uváděno jako g).

Pokud bude těleso padat volným pádem ve vzduchu (nebo v jiném prostředí), působí na něj jak gravitační síla směrem dolů, tak i odporová síla, kterou působí vzduch proti pohybu tělesa. Tyto síly se odečtou, výslednice bude menší, než tíhová síla a tudíž se těleso bude pohybovat s menším zrychlením. Navíc velikost odporové síly záleží na rychlosti, takže odporová síla se bude zvyšovat. Odporová síla je tak při pádu stále větší a tak bude zrychlení pádu stále klesat a při určité rychlosti bude odporová síla stejně velká jako síla tíhová. Výslednice těchto sil bude pak nulová a těleso se bude pohybovat stále stejnou rychlostí (lze pozorovat např. u skoku padákem).
Doufám, že se mi podařilo osvětlit to, co jsi chtěla vědět, pro přesnost uvedu, že situace je trochu složitější, protože na těleso působí ve vzduchu i vztlaková síla (v tomto vysvětlení jsem ji zanedbal).

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru