Jít na vyhledávání

Počítač a televize namísto přímotopu

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © Eaknarin / stock.adobe.com)

Dobry den, mam dotaz ohledne premeny a zachovani energie. Mam doma primotop, ktery eletrickou energii 100% premeni na teplo. Je to tak spravne? Pokud, mam ale pocitac s urcitym odberem eletricke energie, premeni se take vse na teplo? I kdyz v pocitaci dochazi k vypoctum a dalsi operacim. Samozrejmne pokud ma pc monitor, cast energie se premeni na svetlo, ktere ale take dopadne na steny mistnosti a ohreje ji. Cast se muze vyzarit jako elektromagneticke vlneni, ktere je take forma energie. Je tedy lepsi nez pouzivat primotop zapnout si doma pocitac a televizi, ktera ve vysledku premeni vsechnu eletrickou energii na teplo? Nebo je primotop efektivnejsi pro vytapeni? Dodana eletricka energie se nemuze nikde ztratit a tak by me zamajimalo na co vsechno se premeni. Beztak ale na konci bude vse teplo. Napr pokud bych eletrickou energii roztocil kolo, tak se vlivem treni v lozisku nebo vzduchu po chvilce zastavi. Treni rozpohybuje atomy, ktere vice kmitani a tim jsou "teplejsi". Dekuji za odpoved a vysvetleni premeny energie v uvedenych pripadech. Jiri

Ahoj Jirko,

děkujeme za dotaz do naší poradny a chválíme zamyšlení se nad fyzikální podstatou energetických ztrát.

Ve finále máš pravdu – díky všudypřítomným ztrátám se užitečná energie přeměňuje na teplo a tak všechny spotřebiče ohřívají naše domovy. Některé jsme si kvůli tomu vymysleli (přímotopy), u jiných je to nežádoucí.

Například zmíněný mikroprocesor se při své funkci zahřívá a proto jej musíme chladit. Ještě výrazněji se zahřívají grafické karty. Proto jejich výrobci udávají TDP (volně přeloženo jako tepelný výkon mikroprocesoru či grafické karty). Toto číslo není nijak malé – u procesorů se pohybuje kolem 70 W a u grafických karet je ještě vyšší – kolem 200 W. Uvedená čísla se týkají výkonnějšího hardwaru. To už není tak málo a proto je potřeba tyto součástky dobře chladit a odvádět z nich ztrátové teplo do okolí. Dalo by se říci, že příkon všech nepohyblivých součástí počítače (a jakékoliv jiné elektroniky) je při jejich využívání odveden jako teplo.

I světlo (elektromagnetické záření), které jde z monitoru odevzdá svou energii místu, kam dopadá, takže jej ohřeje.

Takže není problém v tom, topit si doma počítačem a ještě se přitom zabavit sledováním videí, těžbou bitcoinů či studiem fyziky.

Ale abychom nahradili jeden přímotop (příkon 2 000 W) počítačem, museli bychom jich mít naráz zapnuto zhruba 10, což není úplně praktické, nebo by nám trvalo vytopení místnosti 10x déle. V dokonale izolované místnosti bychom to zvládli určitě lépe, než v klasické místnosti, ve které dochází k tepelným ztrátám.

Fyzikálně to popisujeme jako zvyšování entropie – z uspořádané formy energie (např. elektrická energie) děláme neuspořádanou energii (teplo).

Jen pro zajímavost připojím, že těžba bitcoinů spotřebuje více energie, než je spotřeba celé České republiky, proto se od něj např. Elon Musk odvrací. Jedná se totiž o výrazný ekologický dopad, který má těžba kryptoměn na životní prostředí.

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru