Stav beztíže v bazénu v kosmické lodi

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

24. 10. 2017

Stav beztíže v bazénu v kosmické lodi

Dobrý den,
v novém filmu Pasažéři se hrdinka v kosmické lodi, plavající v bazénu ocitne ve stavu beztíže. Voda zaujme postupně tvar vznášející se koule a ona se snaží plaváním dostat k jejímu okraji. Je jasné, že nepůsobí vztlaková síla, bylo by možné se plaváním dostat z vody? Ve filmu to vypadá, že ne. Myslím, že je to samé, jako by voda kolem ní nebyla a musela by použít "speciální pohyby", doporučované pro stav beztíže. Děkuji.
Milan Landa

Ahoj Milane,

děkuji za novou otázku do naší odpovědny.
Princip klasického plavání je v tom, že se odrážíme od vody, co by fungovalo i ve stavu beztíže. Problém by byl v tom, že síly povrchového napětí nebudou tak velké, aby při našem "odrazu" udržely bublinu pohromadě a tak bych očekával, že se bublina rozletí. Kapilární tlak, který bublinu stlačuje závisí nepřímo úměrně na poloměru a tak čím větší koule, tím menší tlak na povrchu bubliny a tím spíše voda nebude držet pohromadě.

Vlivem kapilárních jevů by možná mohla vytvořit jakýsi film na těle/oblečení - hezky je to vidět na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=KFPvdNbftOY

Každopádně by voda hrdinku obalila a pokud by se jí nepodařilo jí roztříštit na bubliny, tak by se právě kvůli smáčivosti pohybovala s ní, nezávisle na pohybech, které bude dělat.

Osobně bych asi asi takovým bazénům raději vyhl ;).

 


 

1

Autor

Jaroslav Koreš

Zadání dotazu

Máte nějaký dotaz?

Pokud se chcete na něco zeptat, napište e-mail s předmětem "Fyzikální poradna" na emailovou adresu

poradna@svetenergie.cz
Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail