Jít na vyhledávání

Do jaké hloubky může zamrznout voda v rybníku?

Autor

Odpovídá: Jaroslav Koreš

Ilustrační fotografie (Zdroj: © malykalexa777 / stock.adobe.com)

Dobrý den, měl bych jednu otázku, nedávno jsme se bavili v práci, do jaké hloubky může zamrznout voda v rybníku, zda může promrznout až na dno. Nebo je nějáká hloubka, od které voda nezamrzá? Teoreticky, když bude pořádná zima (klidně – 1 000 000 stupňů celsia), mohl by Mariánský příkop zmrznout až na dno, nebo od určité vrstvy tvoří led dostatečný izolant, případně tam fungují jiné zákony, které by nedovolily vodě pod ledem zmrznout?

Ahoj,

nejdříve musím upřesnit minimální možnou teplotu - je to "těsně" nad -273,15 °C. Přímo teploty -273,15 (a nižší) dosáhnout nelze.

Rozdíl teplot je rozhodující pro rychlost přenosu tepla a tudíž čím větší rozdíl teplot, tím dříve k zamrznutí dojde. Takže i kdyby bylo venku jen -0,1 °C (ale stále), tak by voda zamrzla. Ze zadání chápu, že nejsme časem omezeni. Nastupují ale další efekty – za prvé slanost vody v moři – slaná voda má teplotu tání/tuhnutí, nižší než voda v rybníce, takže i kdyby promrzly všechny rybníky, tak by moře zmrznout nemusela (teplota tání slané vody záleží na slanosti, odhaduji na -5 °C).

Dalším efektem v případě Mariánského příkopu by byla souvislost teploty tání na tlaku – čím vyšší je tlak, tím nižší je teplota tání. Takže ve vyšších hloubkách voda tuhne při nižších teplotách, než na hladině.

Ale ani tento efekt nesníží teplotu tání na/pod -273,15 °C, takže bych čekal, že když si DOST dlouho počkáme, tak zamrzne voda i na dně moře.

Po celou dobu bychom měli stále okolí ochlazovat – při tuhnutí ledu se do okolí uvolňuje skupenské teplo a toto okolí ohřívá.

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

Máš nějaký dotaz?

Pokud se chceš na něco zeptat, napiš nám e-mail s předmětem „Fyzikální poradna“ na adresu: poradna@svetenergie.cz

Vrátit se nahoru