Kolik a jakých žárovek by bylo potřeba dát do terária k nahrazení přirozeného slunečního svitu?

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice

02. 01. 2018

Kolik a jakých žárovek by bylo potřeba dát do terária k nahrazení přirozeného slunečního svitu?

Dobrý den, tentokrát mám takový fyzikálně-biologický dotaz směřující k mé seminární práci. Kolik a jakých žárovek by bylo potřeba dát do terária k nahrazení přirozeného slunečního svitu? Nejde mi teď o vytápění, ale přímo o sluneční záření, konkrétně by se jednalo o terárium pro malého plaza původem z travnatých biomů jižní Afriky (průměrná teplota 23°C +/- teplotní gradient, velikost terária teoreticky neomezená). Samozřejmě, aby ho ty žárovky zase neupekly... V jaké by případně měly být výšce? Mnohokrát děkuji za ochotu zodpovídat veškeré otázky a přeji příjemné prožití Vánočních svátků Tereza Majerová

Ahoj Terezo, jsem rád, že mám tvou důvěru, doufám, že mi ji zachováš i po této odpovědi.

Po pravdě nevím, kde začít - základním parametrem slunečního svitu je energie, dopadající na 1 metr čtverečný povrchu. To je zhruba 1 000 W. Pokud by jsi tedy kolem 1 000 W žárovky (klasické s vláknem) udělala kouli o průměru cca 50 cm, měla by jsi stejný tepelný výkon. To by ale určitě výrazně zkrátilo životnost zmiňovaného plaza. Takže údaj o zářivém výkonu pro nás není k ničemu. Jde totiž o to, že část záření se opět odráží, ale to jaká část se odrazí záleží na mnoha faktorech a dle mého je to dáno experimentálním měřením.

Dalším důležitým parametrem příkladu je vedení tepla sklem - a toto závisí na rozměrech terária a tloušťce skla. Pro terárko o ploše 1 m2 (0,5x0,5x0,5 m; 5 mm tloušťka) mi vyšel ztrátový výkon 100 W (https://thermtest.com/thermal-resources/conduction-calculator/).

Pak je také otázkou, jestli bude docházet k výrazným ztrátám vlivem proudění - ty by pak bylo také nutné započítat.

Nu je asi vidět, že bez přesnějšího zadání budeme spíše jen tápat. Nebo se můžeme zeptat nějakého teraristy, který bude mít jistě empiricky zjištěno, do jakého terárka je nutné dát jakou žárovku. Nebo můžeme zkoušet, jak se hadům bude dařit, pokud budeme sami experimentovat (NEDOPORUČUJI!).

Z celé problematiky jsem se omezil pouze na energii, samotné složení slunečního světla jsem nebral v potaz.

Přeji hodně štěstí s chováním plazů.

 

1

Autor

Jaroslav Koreš

Zadání dotazu

Máte nějaký dotaz?

Pokud se chcete na něco zeptat, napište e-mail s předmětem "Fyzikální poradna" na emailovou adresu

poradna@svetenergie.cz
Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail