Pád tělesa z výšky

Mgr. Jaroslav Koreš, Ph.D., Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická Dukelská 13, České Budějovice

31. 10. 2019

Pád tělesa z výšky

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak máte dve rovnaké telesá, ktoré majú rovnakú hmotnosť a budú padať z rovnakej výšky, majú však rôzny tvar. Dopadnú rovnako? Ďakujem


Dobrý den,

na podobný dotaz jsem zde již odpovídal (https://www.svetenergie.cz/cz/fyzikalni-poradna&itemId=63), proto si dovolím být stručný.

Na takto položený dotaz lze odpovědět vždy správně, protože nebylo řečeno v jakém prostředí k volnému pádu dochází.

Pokud bude k pádu docházet ve vakuu, nemá na pohyb těles vliv ani jejich hmotnost, ani jejich tvar (a vlastně žádná jiná vlastnost tělesa).

Pokud budeme řešit tuto situaci v hmotném prostředí (obvykle ve vzduchu), tak je tvar tělesa zásadním parametrem. Můžeme si to jednoduše představit na parašutistovi – pokud vyskočí z letadla, tak padá mnohem rychleji bez otevřeného padáku, než s otevřeným.

Přitom má po celou dobu stejnou hmotnost (zabalený padák je stejně těžký jako rozbalený).

Tvar padáku je volen tak, aby kladl při stejné ploše co největší odpor vzduchu. To, jak velký má daný tvar na odpor vzduchu popisuje veličina aerodynamický koeficient odporu. Nejnižší hodnotu má tvar kapky, nejvyšší právě dutá polokoule. Hodnoty tohoto koeficientu jsou zjišťovány experimentálně v aerodynamických tunelech. Tak se např. zjišťuje koeficient odporu u aut – je snaha, aby byl co nejnižší a tudíž bude ve výsledku nižší spotřeba auta. Jen pro zajímavost – zmiňovaný tvar kapky má koeficient 0,037, dutá půlkoule má hodnotu 1,3, což je zhruba 30x víc.

 

 

 

0

Autor

Jaroslav Koreš

Zadání dotazu

Máte nějaký dotaz?

Pokud se chcete na něco zeptat, napište e-mail s předmětem "Fyzikální poradna" na emailovou adresu

poradna@svetenergie.cz
Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail