Infocentrum vodní elektrárny Orlík

Vodní elektrárna Orlík
Vodní elektrárna Orlík
Vodní elektrárna Orlík

V září 2012 se otevřelo Regionální informační centrum v Solenicích, které slouží jako zázemí exkurzím do vodní elektrárny a hráze Orlík. Infocentrum nemá pevně stanovenou otevírací dobu. Funguje při konání exkurzí nebo po telefonické dohodě na 737 506 950. Exkurze do provozu – strojovny a hráze je možná po rezervaci na stejném čísle sedm dní v týdnu. V létě je možné absolvovat lodní výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky.

Rezervace

Exkurzi do elektrárny Orlík si je nutné rezervovat na tel. 737 506 950 (denně od 6.00 do 20.00), nebo e-mailem pisecko@email.cz.

Vstupné: Dospělí – 60 Kč; Dítě – 30 Kč

Kdy nás můžete navštívit?

Skupiny o 15 a více osobách – celoročně.

Individuální turisté od července do srpna každou sobotu od 11 a 14 hodin (rezervace nutná!). Mimo uvedené hodiny pouze na objednávku.

Běžná prohlídka trvá 45–60 minut. Zájemci o podrobnější prohlídku, např. odborné skupiny,  se musejí domluvit předem při objednání. Prosíme skupiny se zájmem o hlubší výklad o včasnou rezervaci. Děkujeme za pochopení.

Výlet lodí od zámku Orlík k hrázi a zpět

V letošním roce je možné absolvovat výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky. V ceně je i drobné občerstvení a nápoje. Výletníci získají slevu na oběd v hotelu Zvíkov a vstupné do hradu Zvíkov.

Výlet je vhodný pro rodiny, firemní skupiny, školní výlety, individuální turisty. Cestu lodí lze absolvovat i s kočárkem, vstup s ním do elektrárny a hráze však možný není.

Cena: Dospělí 390 Kč; Dítě 290 Kč

Další důležité pokyny včetně času vyplutí obdržíte při rezervaci (vždy nutná). Pro skupiny je možné volit jiný termín. Kapacita lodi je nejméně 50 osob, lze měnit i místo vyplutí. U školních výletů se cena odvíjí od počtu žáků.

Výlet unikátním historickým autobusem Škoda 706 RTO Lux

Tento autokar se začal vyrábět v roce 1956, čili v době, kdy naplno běžela výstavba hráze přehrady Orlík. Popis jednodenního výletu:

 • 8.00 hod. odjezd z nádraží Praha-Roztyly, cesta s průvodcem a výkladem k hrázi přehrady Orlík
 • 9.30 hod. exkurze do elektrárny a hráze Orlík
 • 11.00 hod. přesun k restauraci s výhledem na jezero, společný oběd
 • 12.30 hod. promítání filmu z povodní 2002 (jedinečný amatérský snímek z povodní), beseda, výstava k 50. letům trvání Orlické přehrady
 • 14.30 hod. odjezd směr Praha

Cena: 450 Kč/osobu (zahrnuje cestovné tam a zpět, průvodce, oběd, vstupné, přednášku, výstavu k 50. letům trvání Orlické přehrady, coffee break)

Upozornění: Uvnitř hráze je vlhký a kluzký prostor s nízkými teplotami. Doporučujeme vhodnou obuv a oblečení.

Přehrada a elektrárna je činným průmyslovým provozem. Buďte opatrní na své zdraví. Dbejte pokynů průvodce. V případě nekázně může být exkurze ihned ukončena a skupina vyvedena pryč z objektu.

Jak se k nám dostanete?

Přístup a parkování

Do elektrárny se vstupuje hlavním vchodem, který je umístěn směrem od příjezdové cesty (před obcí Solenice se dáte doprava). Zde začíná exkurze. Skupina se shromažďuje před hlavními modrými vraty (neplést s modrými vraty, kterými se vstupuje do areálu Povodí Vltavy, s. p.)

Není možné parkovat před vstupem do elektrárny. Auto, prosím, ponechejte na parkovišti v obci Solenice nebo větším parkovišti, které leží nahoře u hráze vedle mostovky. Viz mapa výše.

Parkování pro autobusy, mikrobusy: dbejte pokynů, které obdržíte při objednávce.

Autem

Hráz samotná – GPS: 49°36'25.909"N, 14°10'49.998"E

Obec Solenice – GPS: 49°36'56.839"N, 14°11'46.293"E

Z Prahy po silnici R4, na 32. kilometru sledujte odbočku Orlík hráz či vesnice Solenice. Po odbočce následuje kamenná silnice, která po ujetí 4 km klesá až do cílové stanice. Dále je příjezd možný z druhé strany směrem od Milevska přes Milešov.

Autobusem

Nejbližší zastávky veřejné dopravy: zastávka Solenice (autobus) a Orlík – hráz (loď).

Veřejná doprava směrem k hrázi je značně omezená. Z Prahy lze využít jednoho přímého spoje ve všední dny, odjezd ze zastávky „Na Knížecí“. Dále existují linky s přestupem v Milíně. Několik přímých spojů odjíždí ve všední dny z Příbrami.

Pěšky, na kole

Orlík leží na cyklotrase 7 EV 7, Vltavská. Možno využít dálkové cesty Mnichov–Praha. Cesta je dělena na úseky: Písek – Zvíkovské Podhradí – Orlík zámek – Orlík hráz, Solenice. Respektuje většinou žlutou značku KČT. Pro zájemce můžeme poskytnout publikaci (on-line nebo písemně). Dále doporučujeme výsekové mapy Klubu českých turistů.

Lodí

Při cestování lodí je nutno počítat s pěším sestupem. Od mola stále sledujte směr Solenice. V ostré levotočivé zatáčce pak vede ve svahu kamenné schodiště k silnici, jež vede přímo k elektrárně. Ceník a jízdní řád na www.lodnidopravaorlikslapy.cz.

 

Upomínkové předměty v nabídce

Infocentrum vodní elektrárny Orlík nabízí svým návštěvníků Turistický deník a Turistickou vizitku.

 

Víte, že…

 • desetilopatkové oběžné kolo Kaplanovy turbíny dostalo na výstavě EXPO 58 v Bruselu ocenění a bylo světovým unikátem?
 • díky stavbě přehrady musel být přenesen i celý kostel?
 • lodní doprava po Orlické nádrži jezdí od počátku vzedmutí hladiny?
 • hlavní stavitel přehrady Orlík pan Ing. Kraus prolezl před počátkem betonáže základ celé hráze doslova po kolenou, aby vyloučil jakékoli budoucí nebezpečí?
 • přes přehradu Orlík měla jezdit nákladní doprava, která měla vozit písek na stavbu jaderné elektrárny Temelín?
 • Orlík je nejvodnatější vodní nádrží v České republice?

na Orlíce je vždycky prima :-)

0

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail