Jít na vyhledávání

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany budou od dubna jezdit do českých škol. ČEZ spouští speciální vzdělávací program. Školy už se na „Setkání s energií“ mohou registrovat.

13. 03. 2024
Autor

Autor: ČEZ

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany budou od dubna jezdit do českých škol. ČEZ spouští speciální vzdělávací program. Školy už se na „Setkání s energií“ mohou registrovat.

Přímo ve svých třídách si budou moci studenti prohlédnout nejzajímavější místa českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Od dubna Skupina ČEZ spouští zajímavý vzdělávací program pro základní a střední školy. Interaktivní projekt „Setkání s energií“ přivede do tříd operátory jaderných elektráren Temelín a Dukovany, vysokoškolské pedagogy a nezávislé odborníky na energetiku, aby s žáky probírali klíčová témata současné i budoucí energetiky. Školy, které mají o netradiční semináře s energetickými odborníky zájem, se od dnešního dne mohou registrovat na www.cez.cz/setkanisenergii.

Virtuální prohlídky jaderných elektráren Temelín a Dukovany, netradiční fyzikální pokusy, a především pak diskuze s odborníky na energetiku. Takové jsou hlavní body devadesátiminutového programu „Setkání s energií“, který ČEZ od dubna spouští pro základní a střední školy.

„Ze zkušenosti víme, že učitelé mají o naše vzdělávací projekty velký zájem. Čím je navíc program interaktivnější a názornější, je pro studenty zajímavější. Proto jsme doplnili povídání odborníků o co nejvíc fyzikálních pokusů. Navíc díky virtuální realitě ReakTour si děti budou moci technologii prohlédnout téměř naživo,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru informační centra a vzdělávání Skupiny ČEZ.

Studenti se díky speciálním brýlím s virtuální realitou podívají do nejstřeženějších a nejzajímavějších míst českých jaderných elektráren, jako jsou například reaktorové sály, velíny nebo vnitřky chladicích věží. Srozumitelnou a zábavnou formou odborníci školákům představí současné trendy v energetice. Tématem diskuze tak budou především jaderné a obnovitelné zdroje, ale i malé modulární reaktory, elektromobilita nebo ukládání energií. „Budeme rádi, pokud setkání studenty zaujmou a třeba je i motivují pro práci v energetice, která je bezesporu fascinujícím oborem budoucnosti,“ dodala Kateřina Bartůšková.

První seminář se uskuteční 8. dubna na Gymnáziu v Soběslavi v jižních Čechách. „Setkání s energií“ je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Skupiny ČEZ. Projekt je pro školy zdarma a objednat si ho mohou na www.cez.cz/setkanisenergii. Ještě do konce školního roku má ČEZ v plánu stihnout minimálně šest desítek setkání ve školách po celé České republice.

Vzdělávací program Skupiny ČEZ zahrnuje různé typy oborných stáží pro středoškoláky a vysokoškoláky, programy pro žáky základních škol, školní exkurze do areálů a infocenter Skupiny ČEZ nebo třeba živě vysílané prohlídky z interaktivního TV studia Virtuálně v elektrárně. I díky těmto aktivitám se ČEZ daří průběžné pokrývat personální potřeby i přes zpravidla náročné požadavky na technické vzdělání nebo odbornou způsobilost.

Vrátit se nahoru