Jít na vyhledávání

Fyzikální soutěž „Vím proč“ opět startuje: za videa s pokusy rozdá dohromady až půl milionu korun

23. 01. 2023
Autor

Autor: ČEZ

Fyzikální soutěž „Vím proč“ opět startuje: za videa s pokusy rozdá dohromady až půl milionu korun

Vím proč 2023

Deset tisíc do vlastní kapsy a 200 tisíc pro svou školu, tolik mohou vyhrát účastníci oblíbené fyzikální soutěže Vím proč, kterou od 1. února spouští Skupina ČEZ pro žáky základních a středních škol.

Celkem mají organizátoři připraveno na výhry půl milionu korun. Autoři nejlepších natočených pokusů dostanou šeky na osobní on-line nákupy, školy obou vítězných týmů pak obdrží 200 tisíc korun na vybavení pro výuku. Další ceny čekají také na vítěze speciálních kategorií: video natočené ryze dívčím týmem, video zaměřené na čisté zdroje energie nebo jadernou fyziku a video s největším počtem hlasů.

Legrace s fyzikou? Celostátní soutěž „Vím proč“ už podeváté ukazuje, že fyzika je mnohem víc než jen vzorečky a že se s ní dá zábavně experimentovat. Úkolem účastníků je natočit na video pokus, kterým vysvětlí nějaký fyzikální jev nebo zákon. Nepotřebují k tomu přitom žádné speciální vybavení: fyzika je totiž všude kolem nás, takže si klidně vystačí s předměty, které se najdou v každé domácnosti nebo garáži. Loňští finalisté se například pokoušeli vyrobit plazma z hroznového vína v mikrovlnce, nebo si sestavili elektrickou kytaru z obyčejného rýče.

Vím proč 2023

„Na ovládnutí fyziky je založená celá energetika, ať už se bavíme o využití vody, větru, slunce, atomů uranu nebo třeba vodíku. Kdo chce změnit způsob, jakým elektřinu získáváme, přepravujeme nebo skladujeme, bez znalostí fyziky se zkrátka neobejde. Věříme, že když si mladí lidé najdou k fyzice cestu, možná se někteří v budoucnu rozhodnou přidat se k nám a měnit energetiku tak, aby byla pro naši planetu co nejšetrnější,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje.

Vítězové hlavních kategorií (základní škola a střední škola) stejně jako v předchozích letech získají kromě hodnotných nákupních voucherů také 200 tisíc korun pro svou školu. Peníze lze využít na pořízení učebních pomůcek a vybavení, nebo na úpravy tříd. Finance poskytuje Nadace ČEZ.

Letošní ročník „Vím proč“ nabízí opět doplňkové soutěžní kategorie. Ryze dívčí týmy automaticky navíc soutěží o zábavnou Fyzikální show pro celou svou třídu od souboru Údif (neboli Úžasné divadlo fyziky). „Největším bezemisním zdrojem v Česku jsou dnes jaderné elektrárny. Na úplném počátku využívání energie z atomů přitom stály vynikající fyzičky: namátkou Marie Curie-Sklodowská, Maria Göppert-Mayerová nebo Lisa Meitnerová. Chceme proto povzbudit všechny zvídavé holky, aby si pokusy naplno užily. V energetice je pro ně spousta kariérních příležitostí,“ doplňuje Máca. Loni tvořily dívky 43 % účastníků soutěže.

Powerbanku se solárním panelem mohou získat ti, kdo se rozhodnou nafilmovat pokus využívající obnovitelné zdroje (slunce, voda, vítr), nebo pokus spojený s jadernou energií. Autoři videa, které nasbírá nejvíce hlasů od veřejnosti, dostanou balíček stylových dárkových předmětů.

Na rozmyšlení, přípravu a samotné natáčení mají soutěžící několik měsíců. Krátká videa s natočenými pokusy mohou na web www.vimproc.cz vkládat až do 15. května. Na stejné adrese najdou i kolekci všech videí z minulých ročníků. Mohou posloužit nejen dětem jako inspirace pro vlastní tvorbu, ale i jako zajímavý výukový materiál pro učitele. Vyhodnocení proběhne v červnu.

Vrátit se nahoru