Virtuální prohlídky slaví 100 000 návštěvníků. Polovina škol se už podívala do elektráren ČEZ
*Virtuální prohlídky ČEZ dosud navštívilo přes 107 tisíc lidí
*Umožňují např. dostat se až k reaktoru Temelína a Dukovan
*Letošní novinkou je virtuální prohlídka distribuční soustavy
*V ČR je 5 500 ZŠ a SŠ, virtuální prohlídky tak navštívila každá druhá škola
*Další generací jsou virtuální reality ReakTour v jaderných elektrárnách
Virtuální prohlídky původně vznikaly jako jednorázová náhrada za živé exkurze do elektráren, kterým vystavila stopku protipandemická opatření. Díky mimořádné oblibě však popularizují energetiku ve školách i pro veřejnost už třetím rokem. Virtuální prohlídky bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojů i distribuční soustavy vysílané ze speciálního televizního studia posbíraly dosud 107 059 návštěvníků a staly se plnohodnotným doplňkem k exkurzím do Infocenter a elektráren ČEZ.
V době uzavření infocenter i elektráren byly Virtuální prohlídky jedinou možností, jak se podívat do energetických provozů ČEZ. Bonusem pro návštěvníky byla možnost vidět části elektráren, které jsou při běžných exkurzích nepřístupné: lidé virtuálně sestoupili až k jadernému reaktoru při výměně části paliva, prošli se vypuštěným přivaděčem k vodní turbíně nebo vyšplhali do 80 metrů vysoko umístěné strojovny větrné elektrárny. Od pondělí 19. dubna 2021, kdy ve speciálním studiu „padla první klapka“, zavítalo do světa virtuální energetiky díky hodinovému přenosu přes MS Teams celkem 107 059 návštěvníků.
„Díky špičkové technice interaktivního TV studia se nám podařilo propojit živé vysílání s animacemi, soutěžemi nebo ukázkami unikátních 3D modelů a dopřát dětem i dospělým ještě pestřejší a interaktivnější zážitek. Vznikly virtuální prohlídky, které pomohly studentům i učitelům zpestřit distanční výuku. Množství pozitivních ohlasů a obliba těchto energetických show nás přiměly k jejich pokračování i v dalších sezónách. Z celkových 2 457 exkurzí bylo 2 386 školních, hosty virtuálního studia bylo 3 707 tříd z celé České republiky. Vedle obohacení školní výuky jsou virtuální prohlídky i šancí pro ty, kteří sami kvůli dlouhému cestování nebo zdravotním omezením nemohou dorazit až za námi,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
V letošní sezóně se vysílací program rozšířil ještě o prohlídku distribuční soustavy a lidé tak zažili cestu energie z elektrárny až do zásuvek v našich domovech a pracovištích. Virtuální prohlídky ukázaly cestu a napověděly, co návštěvníky energetických infocenter a provozů zajímá nejvíce: bezprostřední kontakt s realitou elektráren a šance vidět místa, kam se kromě energetiků dostane opravdu jen málokdo. Součástí programu vybraných infocenter se tak staly třeba virtuální reality ReakTour.
„Návštěvníkům infocenter při nich stačí jen nasadit si speciální brýle a ocitnou se doslova za vteřinu v úplně jiném světě. V Dukovanech a Temelíně projdou přes řadu kontrol do střeženého prostoru jaderných elektráren, uvidí Čerenkovovo záření v reaktoru a dopřejí si pohled z chladicích věží. Mimořádný dojem umocňuje možnost ovládat rukama jednotlivé prvky prohlídky nebo některá ze zařízení. Letos bychom chtěli přidat ještě jednu virtuální realitu. Napovím jen tolik, že to bude jedna z vůbec nejznámějších českých elektráren,“ plánuje Kateřina Bartůšková.