Jít na vyhledávání

Rychlá pomoc od Nadace ČEZ na boj s COVID-19: během dvou týdnů podpořila přes 650 projektů za více než 30 milionů korun

15. 04. 2020
Autor

Autor: ČEZ

Rychlá pomoc od Nadace ČEZ na boj s COVID-19: během dvou týdnů podpořila přes 650 projektů za více než 30 milionů korun

Šití roušek, výroba ochranných štítů pro záchranné složky, rozvozy léků a jídla seniorům, nákup ochranných pomůcek – zmírnit dopady epidemie koronaviru pomáhají především drobné kroky neziskových organizací, měst a obcí. Právě jim Nadace ČEZ vyplatila 26,6 milionů korun v rámci bleskové Krizové pomoci. Grant byl vyčerpán během 14 dnů. Dalších 4,1 milionů korun poslala třem velkým nemocnicím na zakoupení vybavení pro boj s COVID-19. Celkem tak Nadace ČEZ podpořila 651 projektů po celé republice v hodnotě 30,7 milionů.

Ve speciálním grantu Krizová pomoc žádaly organizace převážně o finance na nedostatkové ochranné pomůcky. Za příspěvky pak nakupovaly šicí stroje či materiál na výrobu roušek a ochranných obleků, materiál do 3D tiskáren pro tisk ochranných štítů pro pracovníky v první linii. S přispěním nadace se podařilo také zajistit rozvozy jídel či léků osamělým seniorům.

„Naším cílem bylo nechat obce a organizace, aby se samy rozhodly, co je momentálně pálí a jak chtějí pomáhat. Nejlépe totiž vědí, jak zapojit místní obyvatele,“ říká předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line,“ dodává ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Například obce z Mikroregionu Ivančicko na Vysočině nadchnul nápad využít 3D tiskárny místního Technického kroužku na výrobu ochranných štítů. „Financování od Nadace ČEZ se podařilo sehnat prakticky během pár desítek hodin. Díky němu se pořídily další dvě 3D tiskárny a potřebný materiál na výrobu ochranných pomůcek. 3D tisk reaguje velice pružně na aktuální požadavky, takže připravujeme také ochranné brýle a masky respirátorů,“ uvedl radní Dolní Kounice Petr Koťara. Díky příspěvku 50 000 korun svými výrobky nyní zásobují místní lékaře, zdravotníky, policisty, hasiče, pečovatelské a sociální služby, či pracovníky v lékárnách nebo obchodech.

Farní charita Nymburk zajistila měsíční potravinové balíčky pro rodiny v hmotné nouzi a lidi bez přístřeší. Charita Záběh zase díky příspěvku zvýšila denní produkci roušek, které šije pro seniory a handicapované, z 600 na 1 000 a pořídila si bezhotovostní platební terminál pro bezpečnější placení při rozvozu obědů. Sbor dobrovolných hasičů z Vrahovic na Prostějovsku, který pomáhá obci s dezinfikací veřejných prostor, zakoupil generátor ozónu, který se používá k ničení bakterií a virů v budovách i dopravních prostředcích, a také vysokotlaký čistič pro dekontaminaci mokrou cestou, například na zastávkách MHD.

Nad rámec grantu Krizová pomoc Nadace ČEZ ještě přispěla 4,1 miliony korun třem nemocnicím. Fakultní nemocnice Motol využije grant ve výši dvou milionů korun na nákup monitorů životních funkcí pacientů s COVID-19. Tato zařízení s několika senzory slouží k nepřetržitému sledování zdravotního stavu pacientů. Fakultní Thomayerova nemocnice si za 1,6 milionů korun od Nadace ČEZ koupila svou první sanitku pro převoz vysoce infekčních pacientů. Sanitka je vybavená speciální filtračně ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady použije příspěvek ve výši 560 tisíc na pořízení diagnostického přístroje Real-Time PCR analyzátor Cobas Z 480. Díky němu bude moci významně navýšit počet osob testovaných na COVID-19 metodou RT – PCR. Tato metoda je jediným spolehlivým průkazem akutní infekce způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

Nadace ČEZ původně na grant krizová pomoc vyčlenila 15 milionů korun. Obrovský zájem ze strany měst a obcí i neziskových organizací ale předčil očekávání. Díky mimořádnému příspěvku ČEZ Distribuce tak mohla objem peněz zdvojnásobit a uspokojit stovky zájemců.

Vrátit se nahoru