Jít na vyhledávání

Služeb Ombudsmana ČEZ využilo v 1. pololetí 380 zákazníků, o 15 % více než loni.

21. 08. 2019
Autor

Autor: ČEZ

Služeb Ombudsmana ČEZ využilo v 1. pololetí 380 zákazníků, o 15 % více než loni.

Celkem 380 podnětů nespokojených zákazníků obdržel během prvních šesti měsíců letošního roku Ombudsman ČEZ. Historicky první ochránce práv zákazníků v sektoru energetik rozhodl 16krát ve prospěch klientů a vyzval příslušnou společnost Skupiny ČEZ, aby zákazníkovi vyhověla. Nejvíce reklamací se týkalo měření množství odebrané elektřiny a smluvních záležitostí. Za loňské 1. pololetí vyřizoval ombudsman 330 podnětů. Za téměř 10 let fungování řešil tým Ombudsmana ČEZ 7293 podnětů.

Ombudsman Skupiny ČEZ, který před téměř deseti lety jako první v energetickém sektoru ČR začal sloužit zákazníkům, obdržel za první pololetí roku 2019 celkem 380 podnětů nespokojených klientů. Ombudsman znovu přezkoumává případy klientů, kteří nebyli spokojeni s vyřízením své stížnosti či reklamace již dříve podané u příslušné společnosti Skupiny ČEZ. Zájem o služby ombudsmana je průběžně vysoký, dosud ho kontaktovalo celkem 7293 zákazníků.

„Za celou dobu existence mého týmu jsme rozhodli ve prospěch zákazníků v 785 případech, což je zhruba 11 % všech došlých podnětů. V průběhu času vnímáme jak rostoucí důvěru, tak i lepší informovanost klientů o roli ombudsmana v rámci celkového zákaznického servisu Skupiny ČEZ,“ rekapituluje Josef Sedlák, Ombudsman ČEZ.

Ve prospěch zákazníka rozhodl zatím letos ombudsman v případě 16 podání a vyzval příslušnou společnost Skupiny ČEZ, aby zákazníkovi vyhověla. Z toho v 7 případech byla chyba na straně Skupiny ČEZ, zatímco na 9 situací použil Ombudsman ČEZ specifický přístup a zohlednil zejména sociální situaci podatele. Na základě vybraných zjištění doporučil společnostem Skupiny ČEZ provedení některých změn v postupech nebo přijetí účinných nápravných opatření. Největší část řešených podání se zatím letos týkala oblasti reklamace měření a stavu měřidla a smluvních záležitostí. V téměř 96 % případů vydal ombudsman stanovisko ve lhůtě 30 kalendářních dnů.

„Při šetření podnětů zákazníků nebereme v potaz výsledky předchozích šetření společnosti, se kterou má zákazník spor, ale postupujeme samostatně, abychom nemohli být ve svých závěrech ovlivněni. Drtivá většina případů však spočívá v nemožnosti vyřešit v daném čase problémy průběžně nakupené na straně samotných zákazníků, zejména jde o věcná břemena. Proti takovým okolnostem nezmůže nic ani ombudsman. Často jde o překážky související s neochotou vlastníků umístit distribuční zařízení na svém pozemku nebo jsou to přemrštěné finanční požadavky vlastníků spojené s věcným břemenem,“ přemítá o lidské stránce své agendy Josef Sedlák.

Tým Ombudsmana ČEZ byl zřízen k 1. říjnu 2009, a společnost ČEZ se tak stala prvním energetickým subjektem, který v regionu svého působení zřídil pro zákazníky tento institut. Ombudsman ČEZ je podřízen představenstvu společnosti ČEZ a je zcela nezávislý na dceřiných společnostech Skupiny ČEZ. Dosavadní fungování institutu Ombudsmana ČEZ potvrzuje správnost záměrů, které stály u jeho zřízení - zkvalitnění zpětné vazby, zlepšení služeb i vztahů se zákazníky a garance skutečné ochrany práv zákazníka velké energetické skupiny.

Více informací:https://www.cez.cz/cs/udrzitelny-rozvoj/ombudsman.html

Vrátit se nahoru