Jaderné elektrárny 3D
Aplikace „Jaderné elektrárny 3D“ je součástí vzdělávacího portálu „Svět energie“. Názornou a hravou formou přibližuje zájemcům o energetické technologie výrobu elektrické energie v jaderném zařízení. 3D model představuje reálné zapojení Jaderné elektrárny Temelín, ve výkladu jsou ovšem představeny i odlišnosti a parametry Jaderné elektrárny Dukovany.
Aplikace „Jaderné elektrárny 3D“ je součástí vzdělávacího portálu „Svět energie“. Názornou a hravou formou přibližuje zájemcům o energetické technologie výrobu elektrické energie v jaderném zařízení. 3D model představuje reálné zapojení Jaderné elektrárny Temelín, ve výkladu jsou ovšem představeny i odlišnosti a parametry Jaderné elektrárny Dukovany.
Aplikace ON-LINE
Minimální požadavky: 64-bitový OS (Windows 7 a vyšší), 4 GB RAM
Prohlížeč: Mozilla Firefox (min. verze 45), Google Chrome (min. verze 57), Microsoft Edge (min. EdgeHTML verze 14), Safari (min. verze 10)
Aplikace ke stažení
Pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem iOS
Minimální požadavky na zařízení: iOS 8.0, iPad 3, iPhone 5S
Pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android
Minimální požadavky na zařízení: Android 4.4, CPU: ARMv7 NEON nebo Atom, OpenGL ES 2.0
Pro počítače s operačním systémem MS Windows
Minimální požadavky na zařízení: MS Windows 7
Popis modelu jaderné elektrárny
Aplikace „Jaderné elektrárny 3D“ vám prostřednictvím názorných a realistických 3D modelů představí zajímavý pohled do technologie, konstrukce a provozu jaderného zařízení. Složitost jeho fungování, od principu štěpení těžkých jader, přes řízení jaderného reaktoru až po manipulaci s použitým palivem, je zjednodušena do míry akceptovatelné studenty i širokou veřejností. Zajímavé informace v podobě vysvětlujících přirovnání si v zjednodušené úrovni aplikace najdou i zvídaví žáci druhého stupně ZŠ. Herní prvek je v mobilní verzi zastoupen přítomností minihry, představující spuštění elektrárny pomocí několika jednoduchých úloh.
Celý 3D model elektrárny je vytvořen podle reálného uspořádání zařízení naší nejmodernější jaderné elektrárny v Temelíně. To ovšem neznamená, že se aplikace věnuje pouze jí. U jednotlivých zařízení jsou zdůrazněny odlišnosti a představeny parametry i naší druhé jaderky – Jaderné elektrárny Dukovany, která spolehlivě vyrábí elektřinu již přes 30 let.
Seznamování začíná v areálu jaderného zdroje, představením rozmístění nejdůležitějších technologických uzlů. Virtuálně je zde i objekt popisující kompletní životní cyklus jaderné elektrárny od rozhodnutí o výstavbě až po její vyřazení. Výběrem zvýrazněných objektů se dostáváte hlouběji přes vnořené modely stavebních celků až k jednotlivým zařízením, tvořícím klíčové prvky v technologickém zapojení elektrárny. K této virtuální 3D prohlídce jaderné elektrárny nepotřebujete žádné povolení a přesto se vizuálně dostanete například až k jadernému reaktoru. Konstrukce a rozmístění jednotlivých zařízení si můžete prohlížet z libovolné perspektivy. Zvolením koncového zařízení se dostáváte do další – textově-obrazové informační úrovně aplikace. Detailní 3D model odkrývá konstrukci a vizualizaci funkčnosti zařízení, zpřístupňuje informace, týkající se teoretických podkladů, konkrétní instalace zařízení a parametrů, a představuje soubor reálných fotografií zařízení. U každého objektu si můžete vyzkoušet vyplnit vědomostní test nebo vyřešit praktickou úlohu.
Všechny 3D modely celků i zařízení jsou real-time vykreslované, otáčení a zoom objektů je plně ve vaší kompetenci. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti přispívá i možnost filtrace zobrazení jednotlivých částí zařízení.
Popis aplikace
V úvodu každého zdroje se můžete seznámit s dispozičním řešením celé elektrárny, výběrem zvýrazněných objektů se dostáváte stále hlouběji přes technologické celky až k jednotlivým zařízením, tvořícím klíčové uzly v technologickém zapojení elektrárny. Tato informační úroveň obsahuje detailní 3D model vybraného zařízení a množství doplňujících informací. Kromě konstrukčního hlediska a vizualizace funkčnosti zařízení jsou to informace, týkající se teoretických podkladů, konkrétní instalace zařízení, galerií fotografií a videí nebo možnost vyzkoušet si řešení praktických úloh a interaktivních příkladů.
Všechny 3D modely celků i zařízení jsou real-time vykreslované, otáčení a zoom objektů je ovládáno uživatelem. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti přispívá i možnost filtrace zobrazení jednotlivých částí zařízení.
Podrobnější informace jsou u koncového modelu zařízení rozděleny na několik skupin (informačních oken):
- Výklad (Teorie) – představuje krátký popis historie, konstrukčních variant a způsobů využití energetického zařízení, jeho role v technologickém komplexu elektrárny. Jsou uvedeny praktické typy zařízení podle různých kritérií, používané materiály na výrobu nebo osobitosti energetických instalací.
- Fyzikální principy – informační okno seznamuje uživatele se zařízením z hlediska využití základních fyzikálních principů a dějů. Součástí fyzikálních principů jsou i základní vzorce charakterizující daný děj.
- Parametry – informační okno s přehledným výčtem všech hlavních parametrů zařízení. Přehledná tabulka obsahuje popisy a jednotky parametrů, jejich obecný rozsah a konkrétní hodnoty pro popisovaný energetický zdroj.
- Fotografie – okno tvoří galerie vybraných fotografií zařízení v různých pohledech a řezech, názorně představujících skutečnou podobu objektu, jeho velikost, tvar i místo (například ve strojovně, v reaktorovně, nebo v kotelně). Do fotogalerií jsou začleněny i unikátní dokumentární záběry z výstavby.
- Video z praxe – praktický výklad a seznámení se zařízením přímo na místě instalace v elektrárně.
- Úloha – pro uživatele, které problematika zaujala, jsou připraveny matematicko-fyzikální úlohy, k jejichž zdárnému vyřešení jsou potřebné vědomosti získané v teoretické části popisu konkrétního zařízení.
- Interaktivní pokus – pro některá zařízení je dostupný i interaktivní pokus, který pomocí uživatelského nastavení ovládacích prvků na panelu simuluje reálné chování zařízení. Výsledné (vypočtené) parametry jsou prezentovány na obrazovce a úkolem řešitele pokusu je splnění předepsaného zadání.
- Testy – závěrečnou součástí podrobného popisu každého koncového modelu jsou zkušební testy, ve kterých si uživatel ověří, co se o zařízení naučil.