Brožury
Hrátky s plyny I.
Brožurka s návody na jednoduché pokusy vás přesvědčí o existenci vzduchu a plynů obecně, o tom, že vzduch má hmotnost, a že ne všechny plyny váží stejně a že zákony pánů Archiméda a Pascala neplatí jen pro kapaliny, ale i pro plyny. Na úvod se dozvíte, kde sehnat potřebný materiál. U každého pokusu jsou názorné ilustrace, seznam materiálu, postup a fyzikální vysvětlení, u některých tipy k vylepšení nebo pokračování.
Pokročilé jaderné technologie a Skupina ČEZ
Brožura představuje nové generace jaderných reaktorů, jadernou fúzi, transmutační technologie a použité palivo jako cennou surovinu. Jaderná energetika je mocným zdrojem velkého množství elektrické energie a v celosvětovém měřítku je zatím jedinou alternativou stabilního bezemisního zdroje k fosilním palivům. Brožura obsahuje grafy, názorná schémata a fotografie, slouží k doplnění a zpestření informací o energetice.
Radioaktivní odpady a Skupina ČEZ
Brožura obsahuje popis, vznik a kategorizaci různých druhů radioaktivních odpadů, strategie koncepce nakládání s nimi v ČR a zejména způsob zajištění odpadů z jaderné energetiky ve Skupině ČEZ. Brožura obsahuje i příklady metod a řešení skladů a úložišť v zemích Evropské unie. Obsahuje grafy, názorná schémata a fotografie, slouží k doplnění a zpestření informací o energetice.
Střídavé proudy
Brožura srozumitelnou formou přibližuje některé zákonitosti elektrických obvodů. Zaměřuje se na oblasti, kterým v učebnicích fyziky obvykle nebývá vyhrazeno moc místa, které však bezprostředně souvisejí s aplikacemi střídavého elektrického proudu v běžném životě.
Uhelné elektrárny Skupiny ČEZ
Brožura obsahuje základní informace o uhelných elektrárnách, jejich principu, jednotlivých technologických zařízeních a okruzích – paliva, vody, elektřiny – a informace o čištění kouřových plynů a o vedlejších energetických produktech. Představeny jsou uhelné elektrárny Skupiny ČEZ doma i v zahraničí (stav k roku 2012) a záměry zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí CO2. Obsahuje grafy, názorná schémata a fotografie, slouží k doplnění a zpestření informací o energetice.
Obnovitelné zdroje energie a Skupina ČEZ
Brožura obsahuje základní informace, charakteristiky a principy jednotlivých obnovitelných zdrojů, jejich využitelnost v České republice a místo v energetickém mixu. Následuje stručný popis instalací obnovitelných zdrojů v majetku Skupiny ČEZ (k roku 2012). Obsahuje grafy, názorná schémata a fotografie, slouží k doplnění a zpestření informací o energetice.
Bezpečně s elektřinou
Brožura je vhodná pro učitele, rodiče i děti. Vysvětluje srozumitelnými texty a obrázky zásady chování a základní pravidla bezpečnosti při styku s elektřinou a elektrickými zařízeními a spotřebiči. Elektřina je dobrý sluha. Neumíme si bez ní moderní život ani představit. Umí však být nebezpečná. Neopatrné zacházení s elektrospotřebiči a nerozumné chování v místech, kudy se elektřina přenáší, může ohrozit lidský život! Na obrázcích jsou jak energetická a rozvodná zařízení, která mohou představovat pro děti riziko, tak základní sada výstražných znamení.
Bez jádra to nepůjde
Brožura provede čtenáře stručnou historií mírového využití jaderné energie, seznámí s přírodními a umělými zdroji záření, způsobem měření aktivity a dávky a zdravotními riziky ionizujícího záření. Porovnává jednotlivé zdroje k výrobě elektřiny (výkonovou hustotu, náklady, vlivy za životní prostředí atd.) a specifika jaderné energetiky.
Učíme jadernou fyziku
Brožura navazuje na brožuru Jaderné hrátky, s návody na pokusy ozřejmujícími některé zákonitosti jaderné fyziky. Je určena učitelům, rodičům nebo vedoucím přírodovědných kroužků. Navrhuje různé činnosti, které můžete využít při výuce tématu jaderná fyzika a energie na základní i střední škole.
Hrátky s transformátorem
Brožurka obsahuje soubor pokusů odpovídajících na otázky o přenosu a transformaci elektřiny. U některých návodů jsou k dispozici náměty k dalšímu zkoumání či otázky k volnému přemýšlení. Je rozdělena do tří kapitol: pokusy, které vedly k tomu, že lidé začali spojovat pojmy elektřina a magnetismus, zkoumání transformátoru, jak se zjištěné poznatky projevují v každodenní praxi. Každý z osmnácti pokusů obsahuje krátký úvod o tom, co budete zkoumat, seznam pomůcek a dalšího materiálu, který budete ke zkoumání potřebovat, popis samotného pokusu a stručné vysvětlení toho, co jste pozorovali.