Hrátky s plyny I.

Hrátky s plyny I.

2012, Zdeňka Kielbusová

Brožurka s návody na jednoduché pokusy vás přesvědčí o existenci vzduchu a plynů obecně, o tom, že vzduch má hmotnost, a že ne všechny plyny váží stejně a že zákony pánů Archiméda a Pascala neplatí jen pro kapaliny, ale i pro plyny. Na úvod se dozvíte, kde sehnat potřebný materiál. U každého pokusu jsou názorné ilustrace, seznam materiálu, postup a fyzikální vysvětlení, u některých tipy k vylepšení nebo pokračování.

Příklady některých z dvaceti pokusů: přelévání vzduchu pod vodou, suchý papír pod vodou, kolik vzduchu vydechneme, co stlačíme snáz – vodu nebo vzduch?, projevy atmosférického tlaku, Torricelliho pokus, rozmačkání plechovky tlakem vzduchu, borcení lahve vypouštěním vody, vtékání vzduchu do lahve, Pascalův zákon, zvedání knih, jak dostat balonek do lahve, nafukování zavázaného balonku, Archimédův zákon pro plyny, dasymetr ve vývěvě.

1

Download

45x

Skupina ČEZ

Kontaktní informace

Máte-li k obsahu portálu jakékoliv náměty, postřehy či připomínky – prosím kontaktujte nás. Budeme vděční i za připomínky k nekorektnímu zobrazení stránek, či případnému upozornění na chybu. Děkujeme.


email:info@svetenergie.cz

Kontaktní formulář

KONTROLNÍ KÓD

kontrolní kód Opište prosím do políčka formuláře
text z obrázku

Portál Svět energie provozuje společnost ČEZ. Vyrobil Simopt, s.r.o., Copyright © 2016, Všechna práva vyhrazena

detail