Jít na vyhledávání

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ 9. ROČNÍKU

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ 9. ROČNÍKU

Známe vítěze 9. ročníku soutěže Vím proč! Letos se nám do soutěže dostalo 103 videí s pokusy a opravdu bylo z čeho vybírat.

A je to tady! Známe vítěze 9. ročníku soutěže VÍM PROČ. Jak jste si to užili? My moc! Letos se nám do soutěže dostalo 103 pokusů a opravdu bylo z čeho vybírat.

Klobouk dolů před všemi autory a jejich týmy. Vždy nás překvapíte, co vše lze ještě vymyslet a jak nápaditě lze fyzikální pokusy zpracovat. No, nebudeme to dále natahovat, pojďme se podívat na výsledky.

V kategorii Základních škol a mladších ročníků víceletých gymnázií se umístili:

1. místoFilip Růžička a Vít Koptzyk z pražského Gymnázia Opatov, kteří natočili sérii pokusů s vlastnoručně sestrojeným Teslovým transformátorem. Vydařeným pokusem vysoutěžili své škole příspěvek 200.000 Kč od Nadace ČEZ na vybavení učeben přírodních věd a pro sebe 20.000 Kč na on-line nákupy na mall.cz.

2. místoNora Harbichová z Gymnázia Broumov, která se ve svém pokusu zaměřila na vysvětlení atmosférického tlaku získává poukaz v hodnotě 5.000 Kč na nákup na mall.cz

3. místoAdéla Podholová z Podještědského gymnázia Doctrina se svým pokusem s elektroforézou, získává poukaz v hodnotě 3.000 Kč na nákup na mall.cz

 

V kategorii Středních škol a vyšších ročníků víceletých gymnázií jsou medailová umístění následující:

1. místo – Klára Dostálová z Gymnázia Broumov, zaměřené na různé typy luminiscence, neboli samovolného záření. Také její škola se tedy může radovat z příspěvku ve výši 200.000 Kč na nákup pomůcek a Klára bude moci využít svou výhru v hodnotě 10.000 Kč na on-line nákupy na mall.cz. 
Klára zároveň zvítězila v podkategorii top videa natočeného ryze dívčím týmem, čímž vyhrála i dárek pro celou svou třídu: exkluzivní vystoupení souboru ÚDIF neboli Úžasné divadlo fyziky.

2. místoJana Bartoňová, taktéž z Gymnázia Broumov, vsadila na statickou elektřinu. Van de Graaffův generátor si sama vyrobila a získáv tak poukaz v hodnotě 5.000 Kč na nákup na mall.cz

3. místoLucie Španihelová, Ondřej Sopuch a Lucie Kolářová z Masarykova gymnázia v Příboru, kteří si pro změnu sami sestrojili mlžnou komoru, v níž lze pozorovat stopy radioaktivních částic. Jejich video bodovalo také v podkategorii Jaderná a subjaderná fyzika.

podkategorii Obnovitelné zdroje nejvíce zaujalo video Erika Fadrnýho ze ZŠ Nádražní v Žamberku. Erik se zaměřil na velmi aktuální energetické téma: výrobu a ukládání elektrické energie. Jeho bateriová úložiště nabitá solární elektrárničkou bez problémů nakrmila mobilní telefon, elektrický větráček i stolní lampičku.

Cenu veřejnosti za video s nejvíce lajky získali Tomáš Theuer a Ondřej Kavický ze Střední školy průmyslové a umělecké Hodonín za video ukazující výboje v plynech.


Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem účastníkům za jejich parádní příspěvky.

Všechny vítěze budeme v následujících dnech kontaktovat na jejich e-mailové adresy uvedené při nahrávání videa.

Pokusům zdar a brzy na viděnou!

P.S. Všechna videa nahraná po uzavření 9. ročníku budou automaticky zařazena do 10. ročníku. Kdy startujeme? Na oznámení přesného termínu se můžete těšit v září 😊.


Autor

ČEZ

Vrátit se nahoru