Vyzkoušej si tento pokus a přesvědč se, jak je to jednoduché! Natoč svůj vlastní pokus!
S destruktivními vlastnostmi ledu a jejich následky se běžně setkáváš v přírodě i na jarních silnicích. Sílu ledu si můžeš vyzkoušet i doma v mrazáku.
Co potřebuješ?
Sklenici od okurek, alobal, vodu, igelitový sáček a mrazák.
Sklenici od okurek naplň až po okraj vodou a alobalem ji uzavři, podobně jako je uzavřená naše sklenice. Sklenici vlož do igelitového sáčku a sáček uzavři. Sáček se sklenicí postav do mrazáku. Druhý den se podívej do mrazáku na to, co se se sklenicí stalo.
Co pozoruješ? Došlo u sklenice k nějaké viditelné změně?
Ano, led vylezl nad hrdlo sklenice.
Jak je to možné?
V mrazáku se sklenice i voda ochladily a voda se přeměnila na led (ztuhla). Led, který vznikl z vody uzavřené ve sklenici, má větší objem, než měla na počátku voda, a snaží se ze sklenice uniknout. Nejjednodušší cesta je hrdlem, které uzavírá alobal. Jak je vidět na fotografii v galerii, led vytvaruje z alobalu čepičku..
Poznámky
Pokus můžeš provést i se skleničkou od dětské výživy s víčkem, které má pryžový závit, nebo se skleněnou lékovkou s plastovým uzávěrem. V těchto případech nezmění uzávěr svůj tvar, takže led nad skleničkou nevytvoří kopeček, ale „ledový váleček“.
K pokusu nepoužívej sklenice s úzkým hrdlem nebo sklenice s víčkem, které má kovový závit! V těchto případech obvykle voda nedokáže vyrazit nebo vytvarovat uzávěr a ve snaze utéct ze sklenice, rozbije samotnou sklenici.
Prasklá nádoba s úzkým hrdlem. Víš, že s destruktivními vlastnostmi ledu a jejich následky se můžeš setkat běžně v přírodě?
Ne?
Tento pokus ti ukázal, jak je možné, že voda dokáže ničit skály, když vnikne do nějaké praskliny a zamrzne v ní. Jev nazýváme vodní eroze.
VAROVÁNÍ!
Pozor, při pokusu může dojít k vytečení vody ze sklenice do mrazáku nebo k rozbití sklenice. Proto sklenici pečlivě uzavři do igelitového sáčku.