Jít na vyhledávání

Kymatika-zvuk který můžeme vidět

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Lukáš Bukovjan
Ondra Polívka - Udělal toho víc než já :D -stříhal video a natáčel se mnou pokus,přinesl pomůcky a vše připravil

Délka pokusu: 120 minut

Pomůcky: tonoskop z reproduktoru, mák,zesilovač, telefon

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Na pokus jsme potřebovali nějaké zařízení které dokáže převést zvuk do obrazové podoby-tonoskop. Jelikož náš rozpočet nebyl nijak vysoký, padlo vše na jednu kartu... Doma jsem měl bez využití basový reproduktor, s bolavým srdcem jsem na střed tavnou pistolí přidělal šroub. Z pozinkovaného plechu jsem vystřihl čtverec a do středu vyvrtal díru na šroub. Samotný pokus probíhal poměrně jednoduše, náš tonoskop jsme připojili k zesilovači a na vstup do zesilovače připojili telefon s generátorem frekvencí. Na desku jsme nasypali mák, přidali hlasitost a začli na generátoru kmitočtu vzestupně zkoušet různé frekvence. Co se dělo, uvidíte ve videu. Úspěšně se nám dařilo do frekvence nějakých 1000Hz protože basový reproduktor má měkkou membránu tak zachytává nízké vlny, na vyšší už nemá odezvu dostatečnou k tomu aby se rozvibroval. Pokus jsme zkusili i se širokopásmovým reproduktorem, výsledky byly jasně znatelné, už jen protože se nám obrace tvarovaly i ve vyšších frekvencích. Bohužel však nám však časové omezení videa nedovolilo vložit delší ukázku. Proč se mák formoval do různých struktur? Frekvence nám rozkmitala reproduktor a ten rozkmital desku. Začaly se nám tvořit tzv. stojaté vlny a deska začala rezonovat. Díky tomu se zrnka máku začala pohybovat po desce. Co jsme tím dokázali? Zvuk přímo ovlivňuje hmotu a má schopnost tvořit obrazce. Viděli jsme zvuk.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj kluci,děkujeme za hezké video, ukazující možnosti vizualizace zvuku.Věděli by jste, jak se vlastně obrazce, vzniklé na vašem "tonografu" nazývají? V některých momentech byly obrazce opravdu hezky videtelné, ale pouze při určitých frekvencích. To spočívá právě v interferenci dvou vln, které v desce vznikají.Domníváme se, že lépe než pojem kymatika vše potřebné popisuje v případě zvuku akustika.Dobře v popisu videa píšete, že vysoké frekvence se ve vašem případě nezobrazily, proto by bylo lepší zaměřit se na nižší frekvence a ukázat vzniklé obrazce zřetelněji.Odborná porota " Vím proč!"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Kmitavý pohyb (10)

Rezonance aneb naše muzika má sílu!

Zaujati operními pěvci, kteří rozbíjeli skleničky svými hlasy, a dvěma kuriózními zříceními mostu jsme se rozhodli prozkoumat rezonanci.

Hodnocení poroty: 100%

Rubens Tube

V tomto videu bych vám rád představil moje zařízení, Rubens Tube.

Hodnocení poroty: 100%

Galileovo kyvadlo

V tomto videu se pokusím vysvětlit kmitavý pohyb demonstrovaný na kyvadle. Vše by mělo být vysvětleno ve videu.

Hodnocení poroty: 75%

Machův vlnostroj

Jedná se o sérii dvou pokusů k demonstraci mechanického kmitání a vlnění pomocí Machova vlnostroje.

Hodnocení poroty: 75%

Kymatika-zvuk který můžeme vidět

Na pokus jsme potřebovali nějaké zařízení které dokáže převést zvuk do obrazové podoby-tonoskop.

Hodnocení poroty: 75%

Balancující svíčka

Jednoduchý pokus ukazující kmitavý pohyb.

Hodnocení poroty: 70%
Vrátit se nahoru