Jít na vyhledávání

Rezonance aneb naše muzika má sílu!

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Lukáš Holeček
Kateřina Kasalická - Kameramanka, animace, část komentáře, část editace zvuku, bicí

Délka pokusu: 10 minut

Pomůcky: Zdroj rezonanční frekvence(el. kytara, tónový generátor), reproduktor, sklenička

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Zaujati operními pěvci, kteří rozbíjeli skleničky svými hlasy, a dvěma kuriózními zříceními mostu jsme se rozhodli prozkoumat rezonanci. Naším cílem bylo rozkmitat a případně rozbít skleničku pouze s použitím zvuku. O několik pokusů a několik vychytaných much později jsme dokázali 2 skleničky skutečně roztříštit.

Délka pokusu: Pokud je vše připraveno na jednom místě a víte jak na to, tak 10 minut. Pokud bádáte jak tu teorii vlastně v praxi provést, tak i několik hodin.

Shrnutí nejdůležitějších bodů realizace tohoto pokusu (pokud chcete na všechny vychytávky přijít sami, tak dále nečtěte):
1) Usměrnit zvuk na střed "baňky" skleničky. Nejvíce se osvědčila dřevěná clona s kruhovým otvorem naproti středu reproduktoru a zároveň středu skleničky. (Při použití dopravního kužele došlo sice k rozvibrování, ale nikoliv už k rozbití, nejspíš kvůli gumě, ze které je vyroben)
2) Použít reproduktor, ke kterému jde dát sklenička opravdu blízko (nemá např. vypouklou ochrannou mřížku).
3) Použít skleničku s co nejtenčími stěnami.
4) Postavit skleničku na nepružný, netlumivý podklad.
5) Co nejpřesněji určit rezonanční frekvenci.Prvotní změření například ověřit při menší hlasitosti za pomoci tónového generátoru s lineárně proměnnou frekvencí od např. -5 Hz do +5 Hz kolem změřené frekvence.
6) Přidávat hlasitost s mírou. Nejprve jsme zkoušeli pouze zvyšovat hlasitost bez použití clony a nedošlo k rozbití. (Tímto se omlouváme sousedům, nehořelo u nás, jen máme rádi fyziku.) Není to jen závod zesilovačů. Jak je z videa vidět, k rozbití skleničky stačí kolem 15 sekund. Sedět dlouhé minuty v hluku může být bezvýsledné, šetřete proto svůj sluch a místo hlasitosti zesilte své myšlení a zajistěte potřebné podmínky.

Mnoho úspěchů!
Lukáš Holeček & Kateřina Kasalická

Vyjádření odborné poroty

Ahoj hudebníci,děkujeme za perfektní video, ukazující rezonanci v praxi. Jste skvělí experimentátoři!Při sledování vašeho videa jsme občas měli pocit, že jste na něco zapomněli, ale vy jste vše hned vzápětí doplnili.Opravdu oceňujeme to, že jste nedělali pokus jen pro pokus, ale zamysleli jste se nad výsledky a tak jste zjistili, že různé skleničky mají různou rezonanční frekvenci.Co myslíte, nešlo by vše udělat ještě jednodušeji - pomocí nahrávky zvuku, vzniklého cinknutím do skleničky?Blahopřejeme a těšíme se na Vaše další video  v příštím ročníku naší soutěže.Odborná porota "Vím proč". 

Komentáře k videu

Lukáš Holeček
Lukáš Holeček / 03. 04. 2016, 14:13
...Dochází zřejmě ke zkreslení na našem zapojení (jednotky Hz). Proto v popisu videa ještě doporučuji změřenou frekvenci ověřit pomocí generátoru s proměnnou frekvencí a najít tu skutečnou rezonanční frekvenci co nejpřesněji. Lukáš Holeček
Lukáš Holeček
Lukáš Holeček / 03. 04. 2016, 14:08
Teoreticky by bylo možné a možná snazší snímat zvuk cinkání a přímo ho reprodukovat na skleničku. V praxi jsme to nezkoušeli, možná by to ale nebylo jednodušší, protože se ukázalo, nahrávka cinknutí nemá přesně potřebnou frekvenci.....LH

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Kmitavý pohyb (10)

Rezonance aneb naše muzika má sílu!

Zaujati operními pěvci, kteří rozbíjeli skleničky svými hlasy, a dvěma kuriózními zříceními mostu jsme se rozhodli prozkoumat rezonanci.

Hodnocení poroty: 100%

Rubens Tube

V tomto videu bych vám rád představil moje zařízení, Rubens Tube.

Hodnocení poroty: 100%

Galileovo kyvadlo

V tomto videu se pokusím vysvětlit kmitavý pohyb demonstrovaný na kyvadle. Vše by mělo být vysvětleno ve videu.

Hodnocení poroty: 75%

Machův vlnostroj

Jedná se o sérii dvou pokusů k demonstraci mechanického kmitání a vlnění pomocí Machova vlnostroje.

Hodnocení poroty: 75%

Kymatika-zvuk který můžeme vidět

Na pokus jsme potřebovali nějaké zařízení které dokáže převést zvuk do obrazové podoby-tonoskop.

Hodnocení poroty: 75%

Balancující svíčka

Jednoduchý pokus ukazující kmitavý pohyb.

Hodnocení poroty: 70%
Vrátit se nahoru