Jít na vyhledávání

Var vody v tlakovém hrnci

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Pavel Rezek
Matěj Drahoš - autor pokusu a videa

Délka pokusu: 10 minut

Pomůcky: Papiňák, stojan s kruhem a azbestovou síťkou, plynový hořák, konická baňka, zátka, hadička, odměrný válec, čidlo na měření teploty (Vernier), počítač

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Video ukazuje jak závisí teplota varu na tlaku. Zvyšováním tlaku (ponořováním hadičky, kterou utíká pára z baňky se zvětšuje tlak vodních par nad hladinou vody v kádince) dochází ke zvyšování teploty varu. To je pěkně vidět na grafu, který je záznamem digitálního čidla teploty. Po odstavení kahanu voda přestává vařit a chladne, ale pokud vytáhneme hadičku z vody v odměrném válci ještě než poklesne teplota pod teplotu varu za atmosferického tlaku, obnoví se var i bez zahřívání plamenem.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Matěji a Krištofe, děkujeme za parádní video s pokusem, který demonstruje var kapaliny za zvýšeného tlaku. Zvláště oceňujeme důmyslné sestavení aparatury a propojení měření se sofistikovaným měřícím softwarem, který výrazně, jak je vidět i z Vašeho videa, měření usnadňuje.Líbí se nám, že jste se neuspokojili jen s předvedením varu kapaliny za zvýšeného tlaku viz papiňák, ale jste pokračovali ještě dál a to, co se stane s kapalinou v papiňáku, když by se papiňák otevřel dříve než voda nedostatečně vychladne. Z vašeho pokusu by bylo možné dále určit jakou teplotu by měla voda být, aby k opaření nedošlo. Ale to se třeba dozvíme příště z dalšího videa. Všechny naše připomínky, které máme lze shrnout takto:  pro diváky, kteří neví to co víte Vy, by bylo dobré podrobněji rozvést součet a rozdíl tlaků, za kterých voda vře. Tak byste dosáhli blíže i k názvu Vašeho pořadu "Fyzikem snadno a rychle". Tyto podněty kvalitu Vašeho videa mohou posunout ještě výše,  nicméně i tak Vaše video se řadí v naší soutěži k těm nejlepším. Odborná porota "Vím proč!"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Změny skupenství látek (49)

Loďka na parní motor

Video popisuje postup výroby loďky na parní pohon. Vyrobit loďku je snadné a užijete si s ní mnoho zábavy:-).

Hodnocení poroty: 100%

Slzy vína

Jev pozorovaný na sklenici u alkoholických nápojů.

Hodnocení poroty: 100%

Dusík a jeho chladná stránka

Ve videu je ukázáno jak dusík působí na různá tělesa.

Hodnocení poroty: 100%

Var vody v tlakovém hrnci

Video ukazuje jak závisí teplota varu na tlaku. Zvyšováním tlaku (ponořováním hadičky, kterou utíká pára z baňky se zvětšuje tlak ...

Hodnocení poroty: 95%

Tavba hliníku

Sesbíráme hliníkový odpad. Roztopíme tavící pec dřevem a začneme do ní přikládat koks. Zapneme ventilátor, zvyšující teplotu v tavicí peci.

Hodnocení poroty: 95%

Imploze plechovky

Ve videu ukazuji jak atmosférický tlak zmačká plechovku od piva poté co v ní kondenzací vytvořím podtlak.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru