Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Martin PolívkaJan Peroutka - Hlavní konstruktér
Délka pokusu: 240 minut
Pomůcky: 2x kanystr, 2x gumová hadice, několik igelitových pytlů, 6x těsnění, 6x podložka, 3x matice, provázek, 3x stahovací kroužek, 3x závitová trubice (nebo provrtaný šroub), vrtačka; hliník (např.: alobal), hydroxid sodný (NaOH), sůl (NaCl), voda
Cílová skupina: Střední škola
Popis videa
V tomto pokusu se dozvíte, jak si sami doma můžete vyrobit vlastní meteorologický balón. Princip, jak tokový balón funguje, popsal již ve 3. století před naším letopočtem Archimedes. Trik je v tom, že vyrobené těleso musí mít menší výslednou hustotu než je hustota vzduchu.Nějaký čas jsme strávili na internetu pátráním po "ideálním plynu", který bychom k tomuto účelu mohli použít. Mezi různými vzácnými plyny - jako je například Hélium či Neon - jsme si z finančních důvodů vybírat nemohli. Héliem se sice plní pouťové balónky, ale v množství, které jsme potřebovali, by se jeho cena pohybovala v řádech několik tisíců Kč. Na výrobu metanu by byl Honza sám (protože já luštěniny nejím) a horký vzduch nepřipadal do úvahy, kvůli vysoké teplotě, kterou bychom ve výškách několik set metrů nebyli schopni udržet.
Jak se v pokusu dozvíte, nejvhodnějším plynem pro výrobu meteorologických balónů a jiných typů sond je vodík. K jeho výrobě nepotřebujeme žádné speciální chemikálie, které by v běžné drogerii nebyly dostupné. Stačí vám obyčejná sůl, několik litrů vody, hliník, který se dá koupit i čistý, ale ve formě alobalu naprosto postačí, a hydroxid sodný, který možná doma používáte na čištění potrubí. Při míchání chemikálií postupujte podle návodu ve videu. Jediné, na co byste si měli dávat pozor, je ochrana vaší kůže při manipulaci s hydroxidem. Je to totiž žíravina a proto vám doporučujeme být velice opatrní, nebo si vzít rukavice.
Samotná aparatura se skládá ze dvou kanystrů, které jsou mezi sebou propojené gumovou hadicí. Návod na výrobu celé aparatury najdete ve videu. Pokud doma nemáte soustruh na kov, což si jen velmi těžko dokáži představit, můžete si koupit předvrtané závitové trubice.
Naším cílem bylo vyzvednout do vzduchu kameru a získat tak pár leteckých snímků Plzně. Bohužel kvůli deštivému počasí a nedostatku materiálu jsme nakonec museli balón vypustit bez kamery. Samotná kamera váží kolem 75g. My jsme ze 40 m alobalu dokázali vyrobit balón, který měl nosnost 50g. Pokud by Vás ale myšlenka meteorologického balónu opravdu nadchla, můžete se ještě před vlastní konstrukcí podívat na pár videí na Youtube, kde se různým lidem po celém světě podařilo pořídit záběry Země až ze stratosféry (výška několika kilometrů).
Víme, že se jedná o poměrně těžký pokus, ke kterému se ne každý odhodlá, ale tak snad nechcete celý život strávit pozorováním tajícího ledu, ne? ;)
Vyjádření odborné poroty
Ahoj kluci,
děkujeme za super video. Jste moc šikovní. Vaše video obsahově naplňuje kapitolu geofyzika. Gratulujeme vám, vaše video bylo první v dosud prázdné kapitole, a proto vyhráváte citrónové hodiny. Budeme se těšit na váš další pokus a přejeme PF 2014! :-)
Odborná porota "Vím proč!"
Podobná videa
Geofyzika (4)
Výroba meteorologického balónu
V tomto pokusu se dozvíte, jak si sami doma můžete vyrobit vlastní meteorologický balón. Princip, jak tokový balón funguje, popsal již ve 3.
Atmosférický tlak
Pokud jsem ve videu řekla "nuda", tak to není pravda. I u plechovky jsem se dost lekla.
Magnetizmus IV - Země
Video by mělo ukázat, proč je v zemi magnet a že zase funguje podobně, jako permanentní magnet nebo cívka.
Výroba kompasu
supr
Komentáře k videu
https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.