Jít na vyhledávání

Vím proč funguje indukční vařič a bezdrátové nabíjení telefonů...

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: štěpán Pavlica
Zdeněk Hubáček - technická a odborná podpora
Jan Hubáček - kamera a podpora při zpracování

Délka pokusu: 30 minut

Pomůcky: lakovaný drát - (délky: 60 x 2 x 3,14 x poloměr cívky v metrech), NPN tranzistor BC 337 nebo podobný, svítivá dioda, tužkový článek, spínač, cvikačky, odlamovací nůž, tavné lepidlo, izolepa, páječka, cín a kalafuna, podklad z tvrdého papíru nebo odře

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Video si klade za cíl objasnit "bezdrátový přenos energie" postupným výkladem jevů z oblasti elektřiny a magnetizmu, které jsou pro tento způsob přenosu energie podstatné.

Zájemci si pro lepší pochopení mohou myšlenkový postup zopakovat podle improvizovaného scénáře:

1. (Ukázka vařiče a dokovací stanice pro mobil)
Určitě jste někdy slyšeli o indukčním ohřevu nebo jste viděli nabíječku mobilního telefonu, na kterou telefon pouze položíte, a už se nabíjí. Takovýchto zařízení, využívajících bezdrátového přenosu energie je samozřejmě mnohem víc a jsou si příbuzná principem, který vám chceme přiblížit...

2. ("Indukční stříkačka" a cívka 12000z s antiparalelními svítivkami a magnetem)
Důležitým jevem je elektromagnetická indukce proměnné magnetické pole vytvořené pohybem magnetu pošťuchuje elektrony ve vodiči a způsobuje (indukovaný) elektrický proud, který rozsvítí svítivou diodu

3. (Předvést “uchopení” hřebíku a špendlíků elektromagnetem a znovu pustit)
Trvalý magnet můžeme nahradit elektromagnetem, ten vytvoříme navinutím cívky lakovaného měděného drátu na šroubek pokud cívkou prochází elektrický proud, chová se jako magnet.

4. (20z cívka s LED položená na 10z cívce - elektromagnet)
V tomto uspořádání experimentu bude místo pohybování elektromagnetem výhodnější jeho “zapnutí a vypnutí” - jako bychom zasunuli a vysunuli magnet, ale velmi rychle. Vidíte, že právě rychlost sepnutí o rozpojení ovlivňuje jas svítivky. Pokud necháme elektromagnet zapnutý dioda nesvítí.

5. (Ukázka spínaného zdroje a 20z cívky s LED) Vypínání a zapínání magnetu ručně je však pořád velmi pomalé. Proto si vyrobíme jednoduchý obvod s tranzistorem ve funkci “elektronického vypínače”, který své zapínání a vypínání sám řídí - takovému zařízení již můžeme říkat spínaný zdroj a podle našeho návodu si jej můžete sami vyrobit. (viz video: Návod na výrobu spínaného zdroje pro bezdrátový přenos energie)

6. (oscilograf zobrazuje jeden z kmitů elektrického proudu v přijímací cívce, záběr na celé uspořádání)
Náš zdroj zapíná obvod asi 50 000 krát za sekundu … to byste asi ručně nestihli :). Proto ani nevidíme, že by svítivka blikala.

7. ( znovu dokovací stanice s mobilem)
Stejným způsobem se to řeší při nabíjení mobilu. Místo svítivky je pouze připojen nabíjecí obvod a je to celé trochu menší.

8. ( indukční plotna - pod hrncem je učebnice a přesto se voda vaří - dodáváme jí energii k varu, následně předvést vznik indukovaného napětí v závitu se žárovkou a indukční tavení alobalu)
O trochu jiné je to s indukční plotnou, tam vznikají víry indukovaného elektrického proudu v celém vodivém dně a energie se nepřemění na světlo, ale ohřívá dno vlivem elektrického odporu materiálu hrnce … no někdy to provází i světelné efekty...

9. Shrnutí: Pokud se někde objeví proměnné magnetické pole a v něm vodič, bude ve vodiči vznikat indukované elektrické napětí a v uzavřeném obvodu také indukovaný proud - energie se v tomto případě nepřenáší látkou, ale prostřednictvím pole

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Štěpáne, obdivujeme tvé pokusy o proměnlivém magnetickém poli a přenosu energie prostřednictvím elektromagnetického pole. Jsme rádi, že toto video jsi zařadil mezi soutěžní. Budeme se těšit.Blahopřejeme! Odborná porota "Vím proč!"

Komentáře k videu

štěpán Pavlica
štěpán Pavlica / 06. 03. 2017, 20:55
Milá poroto, rád bych video přeřadil do soutěžní kategorie. Je to možné bez nového nahrávání? Nahrávání totiž třikrát nahlásilo po 40 minutách nahrávání chybu a proto se také asi vloudila chyba v názvu a pomůckách, jak jsem vám psal.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektřina a magnetismus (141)

Postavte si vlastní elektromotor

Video ukazuje, jak si sestavit jednoduchý stejnosměrný elektromotor. Chce to trochu trpělivosti při vyvažování cívky.

Hodnocení poroty: 100%

Domácí žárovka

Tento pokus dává návod jak si poradit, když vám nejde elektřina.

Hodnocení poroty: 100%

Tajemství platební karty

Pokus bude magnetický a pomocí něho odhalíme, jak se uchovávají informace na platební kartě.

Hodnocení poroty: 100%

Přenos zvuku pomocí světla

Video ukazuje, jak se přenáší zvuk pomocí diody (která osciluje podle frekvence zvuku, zesíleného přes transformátor).

Hodnocení poroty: 100%

Citronový Proud

Důkaz, že i z ovoce si můžeme vytvořit jednoduchou a slabou baterii.

Hodnocení poroty: 100%

Indukční Ohřev

Ukázka indukčního ohřevu! Princip: Vzduchová cívka vytváří vysoko frekvenční magnetické pole a v kovovém předmětu uvnitř cívky ...

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru