Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Alex ŘezníčekDélka pokusu: 3 minut
Pomůcky: Špejle, nůž, 3 gumičky, korálek, 2 víčka z PET lahví, cívka z rybářského vlasce, tavná pistole
Cílová skupina: Základní + Střední škola
Popis videa
Ve videu popisuji, jak si zhotovit vozítko z odpadu, které ke svému pohybu využívá energii zkroucené gumičky a fyzikální jev, který lze nazvat "Mechanické napětí v krutu." Jeden konec gumičky jsem pevně spojil s jedním koncem středu cívky dle návodu ve videu. Druhý konec gumičky jsem prostrčil středem cívky rybářského vlasce a po jeho provlečení jsem gumičkou prostrčil dlouhou špejli. Když jsem dlouhou špejlí otáčel, gumička se zkroutila a napínala. Vznikalo v ní mechanické napětí, které mělo snahu otáčet špejlí v obráceném směru. Když jsem vozítko položil na lavici, špejle se nemohla otáčet, ale cívka ano. Proto se vozítko uvedlo do pohybu a jelo do té doby, než se gumička vrátila ze zkroucené do původní polohy. Mechanické napětí v krutu se využívá ve strojírenství zejména při testování převodovek v automobilovém průmyslu nebo v kovárenském průmyslu nebo při testování lan v "krutu."Vyjádření odborné poroty
Ahoj Alexi,
děkujeme za návod na výrobu jednoduchého samohybu.
Ve videu je hezky vysvětleno, jak vozítko vyrobit i princip jeho funkce. Možná by stálo za to, uvést místo "napětí" lépe představitelnou veličinu - energii.
Pak by jsi měl perfektní příklad na přeměnu různých forem energií a také příležitost vysvětlit, co to vlastně energie je a jak souvisí s prací.
Dojezd 40 metrů považujeme za super výkon, třeba se najde někdo, komu se podaří vyrobit vozítko s ještě větším dojezdem. Uvidíme příští rok.
Odborná porota "Vím proč!"
Podobná videa
Síla a její účinky (102)
Kladka & kladkostroj
Ve videu je vysvětlen základní princip využití kladky a kladkostroje.
Magnusův efekt
Dobrý den vážená poroto a milí diváci, v tomto videu jsme se snažili vysvětlit fungování Magnusova jevu.
Volný pád 1
Když budete chtít pustit plastovky najednou, uvažte si k nim provázky a ty držte jednou rukou a pak pusťte.
URČENÍ MEZE PEVNOSTI LIDSKÉHO VLASU
V tomto videu se dozvíte jaká je pevnost vlasu naší paní učitelky ( různé vlasy mají různou pevnost ), pevnost vlasu závisí na ...
Tření a vznášedla
Video popisuje pojem třecí síla a princip fungování vznášedel. Pokus spočívá ve vytvoření vznášedla, které ukazuje pohyb s minimální třecí silou.
Raketa na vodní reaktivní pohon
Uvedený pokus demonstruje třetí Newtonův zákon nazývaný také zákonem akce a reakce.
Komentáře k videu
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.