Jít na vyhledávání

Fyzikální hádanka

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Daniel Fussek

Délka pokusu: 5 minut

Pomůcky: Kancelářský papír formátu A5, Polystyrén formátu A5

Cílová skupina: Základní + Střední škola

Popis videa

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g. Nejdříve se ptáme, které těleso dopadne na zem ze stejné výšky dříve, za předpokladu, že se nedotýkají. Zjistili jsme, že těžší polystyren dopadne dříve než kancelářský papír, protože vzduch klade při pádu větší odpor kancelářskému papíru, protože ten má menší hmotnost než polystyren. Když jsme zkoumali další případ - kancelářský papír jsme položili pod polystyren a pustili z výšky, dopadli stejně, protože při pádu se vzduch pod papírem stlačoval a navíc na něj ještě působila větší gravitační síla polystyrenu. Druhý případ byl takový, že jsme kancelářský papír položili na polystyren a pustili ze stejné výšky. Papír i polystyren dopadli stejně, protože mezi papírem a polystyrenem vznikal podtlak, který papír k povrchu polystyrenu přisál. Podtlaku se využívá například v pumpách nebo vysavačích nebo také, když pijeme nějaké nápoje brčkem. Chtěl jsem ve svém pokusu ukázat, že i pomocí mála obyčejných pomůcek z běžného domácího prostředí se dá bádat nad fyzikálními hádankami, které nás obklopují v běžném životě. A to mě baví. Děkuji za soutěž Vím proč.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Dane,děkujeme za super video.Nevíme za co tě pochálit dřív - za téma, vysvětlení, postup či zájem o fyziku.Musíme zde vyzdvihnout tvůj přístup - nespokojil si se s jednoduchým vysvětlením, ale hledal jsi nějaké zákonitosti i na dalších variantách pokusu a všechny své poznatky jsi spojil do společného vysvětlení. Takto se ve vědě postupuje - hledáme zobecnění.Jen poopravíme drobnou chybu či nepřesnost - polystyren nepadá dolů rychleji kvůli tomu, že je těžší - samotná hmotnost není důležitá, představ si třeba člověka na padáku - ten má s padákem větší hmotnost, než bez něj, ale s padákem padá pomaleji... Že by to byla hádanka od nás pro tebe? Určitě ji vyřešíš...Odborná porota "Vím proč!"

Komentáře k videu

Marie Palatková
Marie Palatková / 14. 07. 2017, 16:48
Super video!!!!:-) Chysám se taky nějáký experiment natočit, ale ještě nevím o čem...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika (80)

Seznámení s pákou

Moje video vás seznámí s pákou a předvede její využití.

Hodnocení poroty: 100%

Těžiště

Ahoj, vítáme vás u pokusu, kde si ukážeme, co to je těžiště těles a jak vlastně funguje. Těžiště je bod v tělese, ve kterém působí tíhová síla.

Hodnocení poroty: 100%

K čemu je dobré tření aneb sliz pro obranu ambasád

Video odpoví na otázku Marka, k čemu je dobré tření... Jsme parta studentů, říkáme si Laborky.

Hodnocení poroty: 100%

Setrvačná "síla" 1

Setrvačná "síla" není síla, a vidíme ji jen když zrychlujeme, brzdíme nebo zatáčíme.

Hodnocení poroty: 100%

působení setrvačnosti

Zjednodušný popis, demostrace, fotografie svíčky

Hodnocení poroty: 100%

Fyzikální hádanka

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru