Jít na vyhledávání

Kondenzátory a jejich kapacita

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jan Matoušek

Délka pokusu: 160 minut

Pomůcky: dynamo, kondenzátor, propojovací vodiče, větráček, obal na defibrilátor, telefon, zdroj na nabijení telofonu

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Ahoj, zvídaví fyzici, matematici a vůbec všichni co na toto video koukáte. Dnes jsme se vám rozhodli představit kondenzátory a dokázat vám, že udrží elektrický náboj. Doufáme, že vám toto video alespoň trochu pomůže k tomu, aby jste to pochopili. Váš tým nyní ve složení Tomáš Hornof, Samuel Budil a Jan Matoušek.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj pánové, děkujeme za další skvělé video, ve kterém seznamujete fyzikální nadšence s kondenzátory, a to přístupnou formou. Z videa přímo čiší váš pozitivní vztah k dané součástce, která je pro mnohé zahalena tajemstvím a vzbuzuje u nich respekt. Ve vašem pojetí se ale stává něčím, co musí být divákovi blízké. Je skvělé, že objasňujete využití kondenzátoru v praxi a ukazujete, jak mocnou zbraní je. Škoda jen, že diváky neseznámíte s parametry běžných kondenzátorů a že jste opominuli zmínit např. otočný vzduchový kondenzátor a užití třeba při fotografování (blesk - docela by nás zajímalo, jak byste ho, s vašim ostrovtipem, do videa zakomponovali). Je super, že ukazujete i průběh napětí při nabíjení a vybíjení a že jste nezapomněli (jak jsme u vás již zvyklí) některé věci zapsat i na tabuli pro zvědavce, kteří by si chtěli rozšířit své obzory. Oceňujeme také vaši názornou konstrukci svitkového kondenzátoru, i když to nakonec vypadá, že jeden jeho vývod je jen (červený) papír. I zde je škoda, že diváka neseznámíte, jakou by měl vámi vyrobený kondenzátor kapacitu. Na druhou stranu je pravda, že by to mohlo uškodit celé dynamice videa. Je docela zajímavé, jak podprahově propagujete váš oblíbený resuscitační set a soupravu Horizon Energy Box. Velmi se nám líbí vaše vtípky, které nejsou prvoplánové (prvoplánová je fyzika), ale vašim videím dodají tu nezaměnitelnou chuť (res. „rukopis“). Hezky máte volené prostřihy i hudbu, která dodává videu potřebný spád. Již teď se těšíme na další vaše nápady (a nejen s respiračním setem)! Blahopřejeme! Odborná porota " Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektrické pole (40)

Vedení elektrického proudu ohněm

Ve videu je dokázáno, že oheň vede elektrický proud a poté to tam je také vysvětleno.

Hodnocení poroty: 100%

Kapaliny v elektrickém poli - elektrospraying/spinning

V tomto videu je ukázáno, jak se chová voda v silném elektrickém poli a dále je vysvětleno, proč tomu tak je.

Hodnocení poroty: 100%

Kondenzátory a jejich kapacita

Ahoj, zvídaví fyzici, matematici a vůbec všichni co na toto video koukáte.

Hodnocení poroty: 100%

Pokusy s Teslovým transformátorem

Ve videu popisujeme fungování a pokusy s Teslovým transformátorem. Od našeho prvního pokusu o SSTC Tesla coil, až po náš nejnovější výtvor.

Hodnocení poroty: 100%

Statická elektřina

Když si v zimě svlékáte svetr, dostanete ránu. Dnes si vysvětlíme proč.

Hodnocení poroty: 100%

Elektrostatika - Van De Graaffův generátor

V tomto videu popisuji princip činnosti Van De Graaffova generátoru. Demonstrace fascinujícího jevu zvaného elektrostatika.

83

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru