Jít na vyhledávání

Plamenomet

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jakub Šťastný

Délka pokusu: 3 minut

Pomůcky: Kahan, zkumavka, držák na zkumavku, skleněná vana, vosk, zápalky, ochranné brýle

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Ve videu společně s mojí spolužačkou Terkou ukážeme, jak se může uvolnit nahromaděná energie...

Vyjádření odborné poroty


Ahoj Jakube a Terezko,
jste velcí a zdatní experimentátoři! Děkujeme mnohokrát za vaše velice povedené video s tak efektním a neobvyklým pokusem. O vánočních prázdninách jako stvořeným k ověření a vyzkoušení. Ale velký pozor na bezpečnost!!! Jsme velice rádi, že jste ve videu, při pokusu, použili i ochranné brýle, že jste umístili váš experiment s uvolněnou energií do prostoru tak, že jste žádnou osobu a ani žádný další předmět, mimo zkumavku neohrozili poškozením/znečištěním. Ale i další ochranné pomůcky by bylo lepší použít. Proto je naší povinností důrazně upozornit na možná nebezpečí při provádění vašeho experimentu. Pokud se někdo přeci jen rozhodne váš experiment zopakovat, tak jen při použití ochranných pomůcek a vždy za dozoru dospělé osoby. Pozor také na to, že mohou voskové páry vzplanout, a to ještě i nad plamenem vařiče. Určitě by bylo dobré vaše vysvětlení pro diváka ještě více a podrobněji rozebrat. Rozhodně si diváky získáte efektním pokusem, vzbudíte jejich zvědavost a získáte je pro vnímání podrobného vysvětlení. Vzbuzenou pozornost a zvědavost jste však dostatečně nevyužili.
Změny skupenství jsou částí fyziky, která umí překvapit. Již samotný začátek vašeho pokusu s pevným voskem, který zahřátím roztaje a dokonce začne vařit. Troufáme si odhadovat, že ne všichni diváci to viděli na vlastní oči. Ale proč se ve zkumavce, po jejím ponoření do studené vody, objeví i pára a pára čeho? To si divák musí domyslet (trochu se o tom Jakub zmiňuje při varu vosku). A nejde jen o samotné páry, objevuje se zde i vzplanutí, ale o tom se vůbec nezmiňujete, i když se tím výsledný efekt pochopitelně umocní. V každém případě vám blahopřejeme ke krásnému experimentu, který se bude vašim spolužákům určitě líbit.
Odborná porota " Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Termika (86)

Tepelná vodivost

Do podložky jsme umístili dva kovové pásky ( měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků.

Hodnocení poroty: 100%

Termočlánek

Ukázka přeměny tepla na elektrickou energii v termočlánku. Důkaz vzniku elektrického napětí na základě Seebackova jevu.

Hodnocení poroty: 100%

Objemová roztažnost

Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...

Hodnocení poroty: 100%

podtlak ve sklenici

Pozor !!! Nahřátá sklenice může při vložení do vody prasknout.

Hodnocení poroty: 100%

Bimetal

Video popisuje princip fungování termostatu v žehličce. Vše je ukázáno pomocí bimetalového proužku a jednoduchého elektrického obvodu.

Hodnocení poroty: 95%

Fyzika u kafíčka

Pomocí přístroje na výrobu šlehačky jsme popsaly adiabatický děj.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru