Jít na vyhledávání

Elektromagnetismus a jeho příběh

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Ondřej Pitlach

Délka pokusu: 4 minut

Pomůcky: ampérmetr, cívka, magnet, kompas, kovový vodič, kovový kroužek, stojan na kroužek

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Video jsme s kamarády pojali jako příběh o elektromagnetismu. Pokusy jsme si rozdělili tak, aby každý z nás předváděl pokus jednoho slavného vědce. Mezi jednotlivými pokusy jsme se vystřídali jako vypravěči. Na konci jeden z nás napsal Maxwellovy rovnice.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj „elektromagneťáci“.

děkujeme za skvělý průřez vývojem poznatků o elektromagnetismu na naší planetě. Myslíme si, že je opravdovou potěchou nejen pro fyziky, ale i pro historiky. Máte skvěle zvládnuté jednotlivé klíčové etapy, které demonstrujete fundamentálními pokusy. Správně popisujete zákonitosti v elektromagnetismu od počátku, kdy si lidstvo uvědomilo souvislost mezi elektřinou a magnetismem, až po vrchol, kterým jsou bezesporu slavné Maxwellovy rovnice. Přičemž právě poznatky o elektromagnetismu stojí u zrodu další etapy, a to je etapa speciální teorie relativity. Způsob, jaký jste si zvolili pro předávání vašich poznatků, je opravdu zajímavý a diváka vtahuje do děje. Nápad s prohazováním si rolí, vaše vystupování, pokusy, doplňující obrázky a plno dalších drobností dává vašemu videu švih a lehkost, i když se jedná o poměrně náročné (i když zajímavé) téma. Máme však jednu výhradu, která nás přímo tahá za uši, a to je míchání pojmů přírodní zákonitost, zákon a jev. Jedná se konkrétně o Lenzův zákon, který popisuje určitou zákonitost (proto zákon) a projevuje se například tak, jak ukazujete ve svém pokusu. Někdy se dokonce mluví o Lenzově pravidle. Jde o vlastně o důsledek obecného principu, a to setrvačnosti. Prostě to není jev. Jev je např. elektromagnetická indukce, která je matematicky popisována Faradayovým zákonem (z něho vlastně i Lenzův zákon vychází). A dále ve videích pozitivně hodnotíme praktické použití, praktické důsledky pokusů. Určitě víte o celé řadě. Bez nich bychom se dnes snad ani neobešli. Nicméně i přes tyto výhrady si velmi ceníme vaší práce a zajímavého přístupu. I když výše zmiňovaný zápor není malý, ve srovnání s klady vašeho videa nám nezbývá nic jiného, než ho přehlédnou (i když ne mlčky).
Mnohokrát děkujeme i za vaše spolužáky, pro které vaše video určitě bude velice nápomocné. Blahopřejeme vám a těšíme se na vaše další videa i v příštím ročníku soutěže " Vím proč". Budeme Vám držet palce.
Odborná porota " Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektřina a magnetismus (141)

Postavte si vlastní elektromotor

Video ukazuje, jak si sestavit jednoduchý stejnosměrný elektromotor. Chce to trochu trpělivosti při vyvažování cívky.

Hodnocení poroty: 100%

Domácí žárovka

Tento pokus dává návod jak si poradit, když vám nejde elektřina.

Hodnocení poroty: 100%

Tajemství platební karty

Pokus bude magnetický a pomocí něho odhalíme, jak se uchovávají informace na platební kartě.

Hodnocení poroty: 100%

Přenos zvuku pomocí světla

Video ukazuje, jak se přenáší zvuk pomocí diody (která osciluje podle frekvence zvuku, zesíleného přes transformátor).

Hodnocení poroty: 100%

Citronový Proud

Důkaz, že i z ovoce si můžeme vytvořit jednoduchou a slabou baterii.

Hodnocení poroty: 100%

Indukční Ohřev

Ukázka indukčního ohřevu! Princip: Vzduchová cívka vytváří vysoko frekvenční magnetické pole a v kovovém předmětu uvnitř cívky ...

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru