Jít na vyhledávání

Výměna kapalin

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Švec Švec

Délka pokusu: 2 minut

Pomůcky: Skleničky, papír, barvivo, sůl

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Podmínky neprolnutí kapalin.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj, děkujeme za video s velice známým experimentem, ve kterém vzájemná výměna kapalin závisí na hustotě, a tedy i teplotě kapalin... Ačkoli je tento pokus poměrně známý, bývá prováděn s vodou a vínem, případně červeným a bílým vínem. Pokus s obarvenou slanou vodou je zajímavou modifikací daného pokusu. A už to, že stačí poměrně malý rozdíl hustot, je zajímavé. A již tímto faktem dodáváš pokusu nový rozměr. Nezmiňuješ se však, zda koncentrace solného roztoku je náhodně zvolená, nebo má nějaký hlubší smysl. Je zajímavé sledovat jak vzájemná výměna a nepromíchávání kapalin závisí také na mezeře mezi okrajem sklenice a posunutím papíru. Pokusem o kvantifikaci rozměrů skleničky a mezery mezi kapalinami posouváš pokus ještě na další úroveň. U vysvětlení z náčrtu je zřejmý poměr hloubky mezery a poloměru kružnice. Jak ale vznikl zmiňovaný poměr 0,35:0,65. Předpokládáme, že se jedná o experimentální určení tohoto poměru. Lze pak očekávat, že poměr menší zpomaluje vzájemnou výměnu za současného nepromíchávání obou kapalin a naopak. V závěru uváděná skutečnost, že při zvětšeném poměru v prospěch mezery k prolnutí/promíchání kapalin už dojde, není však pro diváka zcela zřejmá a dostatečně vysvětlena (i když experimentálně předvedena). Oceňujeme téma, záměr i snahu o hlubší vhled, avšak postrádáme citaci zdroje uvedeného poměru, nebo jeho odvození, případně sestavení experimentu pro měření hodnoty hloubky mezery (tedy zmiňovaného poměru), případně času výměny kapalin. Čím daný experiment nezpochybňujeme. Ba právě naopak, předpokládáme, že bude inspirovat diváky k dalšímu bádání a dalším a podrobnějším pokusům. Tvůj přínos je právě v tom, že ukazuješ další možnosti, které nabízí i známý experiment. Ještě jednou děkujeme a přejeme mnoho úspěchů nejen na poli fyzikálním Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Různé (146)

Voda teče vzhůru a mění svojí barvu

Skleněnou baňku vypláchneme roztokem amoniaku a pomalu budeme zahřívat nad plynovým kahanem, až z hrdla baňky začnou unikat páry.

Hodnocení poroty: 100%

Easy vtipna nenewtonska kapalina

Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.

Hodnocení poroty: 100%

polostínové zatmění Měsíce

Do videa se nám nevešlo, že ve skutečnosti je stín Země velmi velmi dlouhý, protože Slunce je hodně daloko.

Hodnocení poroty: 100%

Mouldův efekt (řetězová fontána)

Popis: Ve videu vám ukážeme efektní pokus, při kterém pustíme plastový a kovový řetízek volným pádem ze sklenice.

Hodnocení poroty: 100%

Pokus zvaný “KARTEZIÁNEK”

V tomto videu se vám pokusím vysvětlit princip pokusu, který se nazývá KARTEZIÁNEK. V tomto pokusu se uplatňuje Archimédův a Pascalův zákon.

Hodnocení poroty: 100%

Papper's ghost effect - falešný hologram

V tomto videu jsme se zaměřili na výrobu falešného hologramu pomocí tzv. Papper's ghost effectu.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru
detail