Jít na vyhledávání

Změna objemu plynu v závislosti na teplotě

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jakub Turek

Délka pokusu: 10 minut

Pomůcky: Balonek, láhev, teploměr

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

-

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Jakube,
děkujeme ti za pěkný pokus se změnou objemu plynu při změně jeho teploty.
Tento pokus je vhodný na základní školu, protože jde spíše o kvalitativní než kvantitativní ukázku závislosti. Je zajímavé si všimnout, že voda v hrnci začne vařit (a tedy vaří) při teplotě menší, než je běžná teplota varu (také známá hodnota 100 stupňů Celsia je spíše výjimkou). Pravda, není to předmětem pokusu, ale je vhodné si toho všimnout, i když jen tak "mimo chodem". A spět k danému pokusu. Velmi se nám líbí tvé provedení pokusu s balónkem a způsob měření teploty plynu; zmiňuješ, že jsi zvolil hliníkovou láhev, protože má velkou tepelnou vodivost. Asi by bylo lepší při ponoření láhve do studené vody nechat láhev volně plavat (resp. plovat :-)), poměrně dost se v tvé variantě ponořila, a nezakrývat obraz rukou (rukavicí). Někdo by si mohl myslet, že se s balónkem nějak manipuluje. Mrzí nás, že se nezmiňuješ o praktickém využití pozorované závislosti, případně o situacích, kde se tato závislost může negativně projevovat a kdy si tedy musíme na změnu objemu plynu dát pozor. Ještě máme jednu připomínku/doplnění. Nezmiňuješ se, proč dáváš do láhve vodu. Pravděpodobně jde o to, aby se láhev více do vodní láhve ponořila. Nicméně stejně po vnoření láhve do studené vody láhev přidržuješ, aby se nevynořovala. Nicméně tím, že zjišťuješ závislost objemu plynu nad vodou v láhvi se mnohdy (například při varu) jedná o páru sytou. Závislost pak nebude rozhodně lineární, prostě se projevují i nějaké další věci(procesy), které do tvého pokusu zasahují. Na úrovni ZŠ asi nemá cenu tyto vlivy nějak započítávat, ale jsou tam a hrají nezanedbatelnou roli, to je třeba si uvědomit. Asi by bylo zajímavé se tím podrobněji zabývat, a tak posunout tvůj pokus na vyšší úroveň. Určitě může být tvůj pokus se sytou/přehřátou párou inspirací pro další vědátory, kteří se nad touto problematikou mohou hlouběji zamyslet.
Ještě jednou děkujeme za tvé video, držíme palce do zkoumání tajů fyziky a přejeme hodně štěstí nejen na poli fyzikálním.

Odborná porota „Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Termika (83)

Tepelná vodivost

Do podložky jsme umístili dva kovové pásky ( měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků.

Hodnocení poroty: 100%

Termočlánek

Ukázka přeměny tepla na elektrickou energii v termočlánku. Důkaz vzniku elektrického napětí na základě Seebackova jevu.

Hodnocení poroty: 100%

Objemová roztažnost

Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...

Hodnocení poroty: 100%

podtlak ve sklenici

Pozor !!! Nahřátá sklenice může při vložení do vody prasknout.

Hodnocení poroty: 100%

Bimetal

Video popisuje princip fungování termostatu v žehličce. Vše je ukázáno pomocí bimetalového proužku a jednoduchého elektrického obvodu.

Hodnocení poroty: 95%

Fyzika u kafíčka

Pomocí přístroje na výrobu šlehačky jsme popsaly adiabatický děj.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru