Jít na vyhledávání

Led ve vodě x ve slané slané vodě

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jakub Talíř

Délka pokusu: 30 minut

Pomůcky: Voda, led, sůl, barvivo

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Video je komentované. Doplnění výkladu: Na levé straně je sklenička s čistou vodou, na pravé straně je voda promíchána solí (na začátku je v obou skleničkách kapalina o stejné teplotě, přidaná sůl však ubírá energii a proto se roztok soli a vody ochladí).

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Jakube, děkujeme za krásně natočené a okomentované video o tání ledu ve vodě relativně čisté a ve vodě slané. Krásně je vidět nejen rozdíl tání, ale při vložení obarveného ledu procesy, které při jeho tání probíhají a mají vliv na rychlost tání. Tvé vysvětlení je nejen správné, ale i pěkně vyjádřené tak, aby zvídavý divák vliv hustoty vody na tání ledu pochopil. Velmi se nám líbí tvůj postup a cit pro určitou dramatičnost. Nejdříve pokus ukážeš, ale zároveň do diváka zaseješ pochybnost o jeho výsledku (proč se tedy vlastně solí silnice, když nám pokus vyšel opačně?). Tím si diváka získáš nejen pro vysvětlení pokusu, ale i pro zkoumání podobného jevu. Tato návnada, diváka ještě více pro další sledování získá a kterou velmi oceňujeme, avšak na konci videa se stává jakousi kapkou jedu, a to prakticky jedním slovem. Může být sice pro diváka další hádankou a pošťouchnutím k dalšímu hledání informací a bádání, ale to jistě nebylo cílem. Jde spíš o přeřeknutí se, neobratné vyjádření, v horším případě o nepochopení. Myslíme si, že jde spíše o neobratné vyjádření, to ale nemění nic na tom, že je zvídavý divák trochu zmaten, případně (ten méně zvídavý) zaveden trochu na scestí. Určitě si, takto s odstupem, toho problému sám všimneš (resp. ho uslyšíš). Není pravda, že se chodníky solí proto, že má sůl nižší teplotu tání/tuhnutí než voda. Sůl přeci taje při teplotě značně vyšší než je nula stupňů Celsia (konkrétně při teplotě cca 800 C). Proč se tedy chodníky solí? Na druhou stranu zcela dobře v závěru uvádíš, že roztok vody se solí má nižší teplotu tuhnutí. Nicméně ta věta s teplotou tuhnutí soli bez srovnání s vodou je ta kapka jedu, která otráví i tak hezké a inspirativní video jako to tvoje bezesporu je. Netrap se teď tím, ale naopak přijmi naší výzvu a natoč další pěkné video do dalšího ročníku soutěž. A tentokrát bez jakékoli chybičky; jistě se pak dostaneš minimálně do finále. Držíme ti moc palce a těšíme se na tvá videa i v dalším ročníku naší soutěže. Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Změny skupenství látek (39)

Loďka na parní motor

Video popisuje postup výroby loďky na parní pohon. Vyrobit loďku je snadné a užijete si s ní mnoho zábavy:-).

Hodnocení poroty: 100%

Slzy vína

Jev pozorovaný na sklenici u alkoholických nápojů.

Hodnocení poroty: 100%

Dusík a jeho chladná stránka

Ve videu je ukázáno jak dusík působí na různá tělesa.

Hodnocení poroty: 100%

Var vody v tlakovém hrnci

Video ukazuje jak závisí teplota varu na tlaku. Zvyšováním tlaku (ponořováním hadičky, kterou utíká pára z baňky se zvětšuje tlak ...

Hodnocení poroty: 95%

Tavba hliníku

Sesbíráme hliníkový odpad. Roztopíme tavící pec dřevem a začneme do ní přikládat koks. Zapneme ventilátor, zvyšující teplotu v tavicí peci.

0

Hodnocení poroty: 95%

INSTANT ICE

Jde o jednoduchý pokus na výrobu sněhu ve velmi krátkém okamžiku, který každý hravě zvládne doma.

Hodnocení poroty: 90%
Vrátit se nahoru
detail