Jít na vyhledávání

atmosferický tlak

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Šimon Kovalík

Délka pokusu: 1 minut

Pomůcky: sklenice, voda, svíčka, talíř a mince

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Tak k pokusu jsem potřeboval sklenici, svíčku a talíř s vodou. Použil jsem i minci, protože jsem myslel, že na ni bude vidět, jak si tu vodu vzala sklenice, ale úplně mi to nevyšlo. Poté jsem zapálil svíčku a vložil minci na talíř. Dal jsem na hořící svíčku sklenici, aby se plamen uhasil. Poté co se tak stalo si sklenice začala brát vodu. Stalo se to proto, protože když jsem sklenici ještě pokládal na svíčku, byl v ní kyslík a jak svíčka hořela, tak se spojil s uhlíkem a vytvořil se mi tam oxid uhličitý. Protože je těžší a pomalejší, tím pádem dělá na vodu menší tlak než ty molekuly vzduchu, co byly ve sklenici. To mi způsobilo, že hladina vody ve sklenici začala stoupat. Čím více CO2 mi vzniklo ve sklenice, tím výše mi voda stoupla. Video jsem natáčel ve 4K, aby byla dobře vidět hladina vody, ale nastal problém, že mi nejde vložit na teams, tak vám ho posílám na Instagram. Děkuji, Šimon Kovalík 2.SB

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Šimone a vítej v naší soutěži!

Děkujeme za nejen hezký pokus ale též za skvělý záznam jeho průběhu. Nicméně vysvětlení pokusu není zcela správné. Podívej se na nějaká starší videa ( předně video " Podtlak v lahvi " Anežky Laryšové) , jejich hodnocení a též komentář odborné poroty. Máš pravdu, že na stoupání hladiny vody má také vliv vznik molekul oxidu uhličitého při hoření a tím snižující se tlak v lahvi. Nicméně, jak je z tvého videa krásně vidět, nejvíce se voda do lahve nasává po ukončení hoření, tedy v době, kdy už zmíněný oxid uhličitý nevzniká. Tím, že je težší než vzduch,dojde k uhašení plamene dríve, než kdyby byla svíčka v horní části nádoby. nejvíce po dohoření svíce, je z tvého videa krásně vidět. Protože ale nasávání začne zejména po zhasnutí plamene, hlavní roli začne hrát něco jiného, a tedy i podstatnějšího než je samotný vznik oxidu uhličitého. Máš pravdu, že vznikem oxidu uhličitého je pokus často vysvětlován, ale to neznamená, že je to zceladobře. Ale právě tvé video je velmi ilustrativní a ten druhý, významný efekt velmi ilustruje. Vyzývá proto také k zamyšlení, jaký je základní fyzikální (ne tedy jen chemický) rozdíl mesi situací, když svíčka hoří, a situací, kdy zhasne. V tom je Tvůj pokus velmi originální, protože to na podobných snímcích nebývá příliš patrné. I když právě i to je důležité.
Chválíme tě také za to, že jsi své vysvětlení zapsal do komentáře k videu, neboť bez tvého průvodního slova by divák byl o vysvětlení ochuzen. Škoda, že se divák z tvého videa ani z tvého komentáře nedozví, proč jsi tvé video zařadil do kategorie "Fyzikálních veličin". Nejspíše jsi měl na mysli fyzikální veličinu tlak, o které se sice zmiňuješ, ale divák se o ní nic blíže nedozví. Myslíme si, že ty o něm umíš hodně informací, které by tvé spolužáky a diváky mohli zajímat. Zvláště, kde se s ním mohou v životě nebo i v technické praxi setkat.

Ještě jednou blahopřejeme ke skvělému záznamu tvého experimentu a těšíme se na tvé další pokusy.

Odborná porota " Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Fyzikální veličiny (102)

K čemu je dobré tření aneb sliz pro obranu ambasád

Video odpoví na otázku Marka, k čemu je dobré tření... Jsme parta studentů, říkáme si Laborky.

Hodnocení poroty: 100%

Harmonické tóny strun

Na houslích a notebooku vám ukážu, jak se tvoří harmonické tóny a jaký může být rozdíl mezi jejich vnímáním a zobrazovanou analýzou.

Hodnocení poroty: 100%

Fyzikální hádanka

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

Tento pokus jsem okoukala na Vím proč. Nebylo ale jasné, jak moc je atmosferický tlak silný.

Hodnocení poroty: 100%

Hustota lidského těla

V tomto videu Vám předvedeme experimentální měření hustoty lidského těla. Kdy za pomoci hmotnosti a objemu těla vypočítáme jeho hustotu.

Hodnocení poroty: 100%

Ukázky z akustiky

V tomto videu se stručně seznámíte se zvukem a jeho podobami. V závěru se dostanou ke slovu rázy a jejich frekvence. Provádět vás bude šílený vědec.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru