Jít na vyhledávání

Povrchové napětí kapaliny - Vodní kompas

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Tomáš Novotný

Délka pokusu: 2 minut

Pomůcky: skleněná miska, jehla, magnet, voda

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Zmagnetizuji magnetem jehlu a opatrně ji položím na hladinu. Díku povrchovému napětí kapaliny, které na povrchu kapaliny tvoří tzv. "pružnou blánu", jehla plave na hladině a neponoří se. Navíc, jelikož jsem ji zmagnetizoval, tak s ní mohu libovolně otáčet měněním směru působení magnetického pole.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Tomáši.
Děkujeme za krásné video o plovoucí jehle na hladině, která (je-li správně zmagnestizována) může sloužit jako kompas. Tím vlastně ukazuješ hned dva jevy: existenci povrchového napětí (povrchových sil) a vliv magnetického pole Země. Asi by nebylo bez zajímavosti zjistit nějakým jiným způsobem, že je jehla natočena ve směru magnetického pole Země. Ve svém pokusu ukazuješ, že se jehla natočí vlivem přiloženého magnetu, "bohužel" to dělá jehla vždy, vždy se totiž zmagnetuje přiloženým magnetem, což známe na základě toho, že se jehla k magnetu přitáhne (nezabrání-li jí v tom např. tření, nebo nějaká jiná překážka), aniž by před tím byla nějak zmagnetovaná. Tím, že se jehla otáčí v magnetickém poli dokazuješ "jenom" to, že se jehla zmagnetizuje, ale ne to, že může sloužit jako kompas, a to je škoda. Chtělo by to ještě trochu rozpracovat a nepodlehnout nadšení z toho, že se jehla za magnetem otáčí. Zcela tvé nadšení chápeme, protože podobné situace známe z vlastního experimentování. Ale pozor, nesmíme se nechat strhnout nesprávným směrem :-). A abychom nezapomněli: moc hezky předvádíš, že povrchové síly jsou hodné svého pojmenování, protože působí jen na povrchu. To se nám velmi líbí.
Ještě jednou Ti děkujeme a přejeme mnoho úspěchů při dalším pokusování.
Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Molekulová fyzika a statistická fyzika (36)

Šlehačka ve vákuu

Ukážeme vám pokus aneb "hrnečku vař"

Hodnocení poroty: 90%

Pokus s mokrými utěrkami

Pokus měl ukázat, jak funguje SUBLIMACE v praxi. Dvě mokré utěrky se stejnou hmotností na začátku pokusu (207 g) jsme uložili ...

Hodnocení poroty: 90%

Tepelná výměna zářením

V tomto videu se pokusíme vysvětlit poměrně všední fyzikální jev, se kterým se setkáváme převážně v teplých letních měsících.

Hodnocení poroty: 90%

Hypermangan a difuze

V tomto pokusu vidíme jak molekuly hypermanganu volně pronikají mezi molekuly vody-působí mezi sebou jen slabými přitažlivými ...

Hodnocení poroty: 85%

Sponky v krabičce

Do krabičky s vodou vhazujeme kancelářské sponky. Protože voda a vzduch mají různou hustotu molekul, pružná blána na vodě nedovolí kapalině vytéci.

Hodnocení poroty: 85%

Chytrý útok mimozemšťanů

Video poukazuje na neobvyklé vlastnosti atomu - na prázdný prostor, kterým je atom a látka vyplněna z více než 99%.

Hodnocení poroty: 85%
Vrátit se nahoru