Jít na vyhledávání

Dál a rychleji

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Petr Vojtek
Vojtěch Javůrek - Povrchové napětí mezi kapalinou a vzduchem je možé využít pro pohon papírové lodičky

Pomůcky: pečící plech, loďka vystřižená z obalu od mléka, silně naředěný jar

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Loďka alespoň přibližného tvaru, jako je ve videu se položí na vodu. Do kulatého otvoru vody se kápne kapka naředěného jaru. Díky rozdílu povrchového napětí vody ve výtokové komoře loďky a okolní vody se loďka dá do pohybu.

Vyjádření odborné poroty

Zdravíme celý tým fyzikářů !

Velice děkujeme za video se závodem lodiček s reaktivním pohonem! Vy je umíte rozpohybovat i s Jarem! Zákon akce a reakce, k tomu změna povrchového napětí, plus Váš tým zdárných fyzikářů a fyzikářek a Váš experiment je odsouzen k úspěchu. :-) Některé členky týmu však dokapávali Jaru svým lodičkám navíc! Tím však došlo ke změně fyzikálních podmínek experimentu a je nasnadě, že nebylo možné vyhodnotit, která lodička doplula dál a nejrychleji. Cíl Vašeho videa splněn nebyl, ale rychlost reakce vaší spolužačky s dokápnutím Jaru do dutiny její lodičky na vodě a zábava všech členů týmu u společného a velice poučného experimentu, určitě stála za to. Blahopřejeme k týmové spolupráci při objevování tajů "paní fyziky".
Určitě je možné Váš experiment ještě vylepšit. Např. měřením času a vzdálenosti, do které ta - která lodička dopluje, výpočtem průměrné rychlosti každé lodičky i chyby měření též. Ale to až na příště, viďte? :-) Nebo to ponecháte nějakému jinému, nebodej Vašemu konkurentovi?

Ještě jednou mnohokrát děkujeme za vaše video, držíme Vám palce do dalších experimentů a budeme se těšit na Vaše další videa!

Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Molekulová fyzika a statistická fyzika (32)

Šlehačka ve vákuu

Ukážeme vám pokus aneb "hrnečku vař"

Hodnocení poroty: 90%

Pokus s mokrými utěrkami

Pokus měl ukázat, jak funguje SUBLIMACE v praxi. Dvě mokré utěrky se stejnou hmotností na začátku pokusu (207 g) jsme uložili ...

Hodnocení poroty: 90%

Tepelná výměna zářením

V tomto videu se pokusíme vysvětlit poměrně všední fyzikální jev, se kterým se setkáváme převážně v teplých letních měsících.

Hodnocení poroty: 90%

Hypermangan a difuze

V tomto pokusu vidíme jak molekuly hypermanganu volně pronikají mezi molekuly vody-působí mezi sebou jen slabými přitažlivými ...

Hodnocení poroty: 85%

Sponky v krabičce

Do krabičky s vodou vhazujeme kancelářské sponky. Protože voda a vzduch mají různou hustotu molekul, pružná blána na vodě nedovolí kapalině vytéci.

Hodnocení poroty: 85%

Chytrý útok mimozemšťanů

Video poukazuje na neobvyklé vlastnosti atomu - na prázdný prostor, kterým je atom a látka vyplněna z více než 99%.

Hodnocení poroty: 85%
Vrátit se nahoru