Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Valentýna ŠevčíkováDélka pokusu: 1 minut
Pomůcky: Budeme potřebovat: sklenici, uvařené vejce, zapalovač, hořlavý materiál (já jsem obalila špejli v papírovém kapesníku)
Cílová skupina: Střední škola
Popis videa
Na tomto pokusu uvidíme, jak vzniká podtlak a ukážeme si, jak funguje atmosférický tlak.Vyjádření odborné poroty
Ahoj Valentýnko,vítáme Tě v naší soutěži fyzikálních videí s experimenty " Vím proč". I Tobě velice děkujeme za Tvé video se zajímavým pokusem vtažení (resp. spíše vtlačení) vajíčka do lahve. Jak ve Tvém vysvětlení správně uvádíš, příčinou tohoto děje je vznik podtlaku v lahvi, avšak nikoli jen stoupajícím vzduchem, který z lahve unikne už při hoření (a tedy rozpínání) vzhůru, ale i něčím malinko složitějším.
Ve Tvém videu, zvláště při jeho zpomalení, je hezky vidět, že ačkoliv přidržuješ vajíčko aby podtlak v lahvi nenasával i okolitý vzduch nad lahví, který je kolem vajíčka, tak vajíčko je vtahováno do lahve ještě malinko dříve než plamen uvnitř lahve dohoří. je to zcela obdobný děj jako u nasávaní vody do lahve, ve které hoří svíčka. I ta dohoří a ještě předtím, než dohoří, vzniká podtlak a okolní atmosférický tlak vodu kolem hrdla lahve vtlačovat dovnitř lahve. Fyzikální zajímavostí je, že se sníženým tlakem v lahvi současně dochází ke snížení i teploty vzduchu uvnitř lahve a to i v čase, když ještě plamen svíčky hoří, byť už jen málo. Tato situace se jeví jako paradox, ale paradoxem není. Je to jen fyzikální jev a zákonitost, o které se budeš učit ve fyzice a chemii, ve vyšším ročníku. Při ochlazování navíc dochází i ke kondenzaci vodní páry v láhvi, a tedy dalšímu snížení tlaku
Tedy, že příčinou vtlačení vajíčka do lahve je podtlak uvnitř lahve, je správné vysvětlení, ale ta část vysvětlení jen s horkým vzduchem už správná není, resp. není jediná a v tomto případě rozhodující. To, že vajíčko do lahve natlačí tlak atmosféry je skvělé a přesnější vyjádření výsledného procesu.
A ještě jedna poznámka, která trochu kazí výsledný skvělý experiment, a to je interpunkce např. v poslední větě. I když zde jde hlavně o fyziku, tak nezapomínejme na jazykovou správnost.
V každém případě Tě chválíme za velice pěkně předvedený experiment a těšíme se na Tvá další videa.
Držíme palce!
Odborná porota" Vím proč".
Podobná videa
Různé (187)
Voda teče vzhůru a mění svojí barvu
Skleněnou baňku vypláchneme roztokem amoniaku a pomalu budeme zahřívat nad plynovým kahanem, až z hrdla baňky začnou unikat páry.
Easy vtipna nenewtonska kapalina
Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.
polostínové zatmění Měsíce
Do videa se nám nevešlo, že ve skutečnosti je stín Země velmi velmi dlouhý, protože Slunce je hodně daloko.
Mouldův efekt (řetězová fontána)
Popis: Ve videu vám ukážeme efektní pokus, při kterém pustíme plastový a kovový řetízek volným pádem ze sklenice.
Pokus zvaný “KARTEZIÁNEK”
V tomto videu se vám pokusím vysvětlit princip pokusu, který se nazývá KARTEZIÁNEK. V tomto pokusu se uplatňuje Archimédův a Pascalův zákon.
Papper's ghost effect - falešný hologram
V tomto videu jsme se zaměřili na výrobu falešného hologramu pomocí tzv. Papper's ghost effectu.
Komentáře k videu
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.