Jít na vyhledávání

Jednoduché hydraulické zařízení

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Veronika Staňková

Délka pokusu: 2 minut

Pomůcky: 2 injekční stříkačky dvou různých velikostí (jedna menší a druhá větší), hadička, izolační páska

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

V tomto pokusu jsem sestrojila jednoduché hydraulické zařízení a tímto pokusem dokázala, že kapaliny jsou nestlačitelné. Začala jsem tak, že jsem izolační páskou pořádně slepila větší injekční stříkačku a hadičku a přes hadičku nabrala do stříkačky vodu tak, aby tam bylo co nejméně vzduchu, nejlépe vůbec žádný. Dále jsem přilepila i menší. Pak když jsem stlačila píst větší stříkačky, což bylo náročnější, tak se píst menší zvedl, přičemž na něj působila stejná tlaková síla jako na píst větší. Stejně tak to funguje i u stlačení menšího, až na to že při stlačení menšího pístu použijeme méně síly něž při stlačení většího. V životě se s tím můžeme všichni setkat například u zubařského křesla, hydraulického zvedáku či brzd v autě. Zrovna u brzd to funguje například tak, že u každého pedálu je píst, který tlačí na kapalinu v hadičkách a když sešlápneme brzdu, tak podle Pascalova zákona se zvětší tlak v hadičkách a brzdných válečcích. Válečky se proto roztáhnou a přitlačí na brzdové čelisti.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Veroniko.
Děkujeme Ti za zaslání pěkného a svižného videa o poměrně jednoduchém, ale velmi důležitém jevu, jako beze sporu hydraulika je. Již prvními scénami umíš navnadit a získat diváka, který se určitě těší na to, co bude. Je super, jak pěkně popisuješ, co vše bude třeba a jak při konstrukci postupovat. Pěkně hudebním podkresem také zdůrazňuješ, která část konstrukce je nejobtížnější. Takovou částí je bezesporu správné naplnění stříkačky tak, aby do systému prakticky nepronikl vzduch. Bylo by asi ale dobré více a pomaleji popsat, co se děje a k čemu je toto zařízení dobré. Nejde jen o změnu síly (tedy její zvětšení, co dle našeho mínění příliš nezdůrazňuješ), ale také o změnu směru působící síly. Jistě by neuškodilo ilustrovat vše pomocí vhodných vztahů (vzorečků). Jsou typy diváků, kterým to pomůže, ale i to k fyzice patří, nejde jen o kvalitativní, ale i kvantitativní popis. Navíc to proud myšlenek trochu zpomalí a umožní divákovi poznatky vstřebat. Ve videu správně rozlišuješ mezi tlakem a tlakovou silou, pěkně zdůrazňuješ, že je pod oběma písty stejný tlak, ta změna síly není ale podrobněji vysvětlena. Pro některé diváky je tlak a tlaková síla totéž, a proto je vhodné si s tím více "vyhrát". Ve videu to máš správně, ale v komentáři ses trochu do těch pojmů zapletla, a dokonce uvádíš, že je pak síla stejně velká (což u dvou různých propojených stříkaček neplatí, to Ty určitě víš). Určitě jde o nevědomou chybu, ale pozor i na ni!
Dále je škoda, že se ve videu zmiňuješ jen o zubařském křesle, ale další pěkné příklady zůstávají jen v komentáři.
Ještě jednou moc a moc děkujeme a těšíme se na Tvá další videa.
Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika kapalin a plynů (288)

Pokus Křídlo

ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce

Hodnocení poroty: 100%

Destrukce láhve

Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.

Hodnocení poroty: 100%

Hasící plyn

Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.

Hodnocení poroty: 100%

Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku

Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.

Hodnocení poroty: 100%

Nenewtonovské kapaliny

Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru