Jít na vyhledávání

Stoupající hladina vody ve sklenici

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Kateřina Honusová

Délka pokusu: 2 minut

Pomůcky: prázdná sklenice, voda, miska, svíce, mince, zápalky

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Nejprve nalijeme vodu do misky.

Do misky přidáme minci.

Poté umístíme svíčku do vody.

Svíčku zapálíme.

Jakmile bude svíčka hořet, zakryjeme ji sklenicí.

Plamen se ve sklenici uhasí a hladina ve sklenici bude stoupat.

Když se kyslík obsažený ve vzduchu uvnitř sklenice spojí s uhlíkem vznikajícím při hoření, vznikne oxid uhličitý.
Ten je těžší a pomalejší než kyslík a vyvíjí na vodu menší tlak než lehčí a rychlejší molekuly vzduchu vně sklenice.

To způsobí, že hladina vody uvnitř sklenice vystoupí výše než hladina vody v míse.

Čím více oxidu uhličitého vznikne pod sklenicí, tím výše hladina vody vystoupí.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj milá děvčata,

vítáme Vás obě v naší soutěži fyzikálních experimentů " Vím proč" a děkujeme Vám oběma za moc pěkné a promyšlené video. Je radost se na Vás dívat, jak máte všechny pomůcky i režii videa připravenou. Provádíte pokus, který je velice pěkný, pro některé fascinující a relativně jednoduchý na provedení. Co ta mince? Nezapomněly jste na ni? Myslíme si, že jste se ji snažily vytáhnout ze dna talíře bez smáčení prstů. Viďte ? :-). Málem se Vám to povedlo a ne-li teď, tak Vám věříme, že se tak už stalo, třeba ještě před natáčením u přípravy videa a v zápalu práce jste na to pozapomněly upozornit. Někdy se stane, že pokus nevyjde, ale ve finále to není Váš případ. Pokusem jste prokázaly snížení tlaku, který Vám měl pomoci zvednout Vaší minci ze dna talíře bez smáčení prstů. A to se povedlo na výbornou. Pozorný divák by ale možná rád věděl, jak velký je tlak okolního vzduchu, který vžene vodu z talíře do sklenice. Věděly byste to? Navíc, Váš pokus nebývá vždy správně vysvětlen, co není Váš případ. Avšak, pro motivaci Vás i pro Vaše starší spolužáky, jen uvedeme nápovědu, že hraje zde roli více jevů, než se na první pohled zdá. Je dobře, že jste použily obarvenou vodu, čímž je stoupání hladiny viditelnější a názornější. Pozornému divákovi tak neunikne, že hladina vody ve sklenici stoupá již v průběhu hoření svíčky. To je i ve Vašem pokusu vidět, kdy vítězí vnější tlak atmosféry nad tlakem vzduchu uvnitř sklenice. Ve vyšším ročníku se budete učit, že se snížením tlaku plynu v uzavřeném prostotu, klesá i jeho teplota (vzduchu/ plynu). A to už je velice zajímavé. Také se budete učit, že oxid uhličitý vzniká následně spojením kyslíku a oxidu uhelnatého. Oxid uhelnatý vzniká primárně při hoření a je lehčí než vzduch a až po následném sloučením s dalším kyslíkem vzniká oxid uhličitý a ten je již těžší než vzduch. Ten, jak správně uvádíte, má na svědomí "viděné "snížení tlaku uvnitř sklenice s hořící svíčkou. Navíc, při sloučení oxidu uhelnatého s kyslíkem, oxid uhelnatý ubírá / krade ze vzduchu kyslík, plamenu svíčky! Ta by ještě ráda hořela ( plamen velice rychle snižuje svoji výšku), ale kyslík ve vzduchu už není, oxid uhličitý ho stihl spotřebovat. Z vyšší hustoty oxidu uhličitého( bylo by dobré uvést hustotu CO2) než vzduch lze usoudit též, že je-li oxid uhličitý těžší než vzduch, tak brání přístupu vzduchu k plamenu svíčky. Tím také lze vysvětlit skutečnost, proč plamen svíčky zhasne. A jak je to s tou teplotou uvnitř sklenice? Ta, že se snižuje stejně jako tlak ve sklenici, současně s ním? Dyť v tom čase, uvnitř sklenice ještě hoří plamen svíčky! A skutečně je tomu tak. Překvapivé, neočekávané viďte? :-) A zrovna tak, lze i tuto skutečnost experimentálně prokázat. Váš experiment, lze tedy doplnit ještě dalším pokračováním Vašeho vysvětlení. Vy, však jste se pokusu i vysvětlení zhostily velmi pěkně a hluboce před Vámi smekáme.

Ještě jednou mnohokrát děkujeme a přejeme hodně úspěchů nejen ve fyzice a fyzikálním pokusování. Na Vaše další video se budeme zvláště těšit!

Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika kapalin a plynů (288)

Pokus Křídlo

ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce

Hodnocení poroty: 100%

Destrukce láhve

Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.

Hodnocení poroty: 100%

Hasící plyn

Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.

Hodnocení poroty: 100%

Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku

Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.

Hodnocení poroty: 100%

Nenewtonovské kapaliny

Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru