Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Matyáš VlčekDélka pokusu: 2 minut
Pomůcky: Talíř, sklenice, voda, svíčka, barvivo, zapalovač
Cílová skupina: Střední škola
Popis videa
Dobrý den, dnes jsem si pro vás připravil jednoduchý pokus na podtlak.Vyjádření odborné poroty
Ahoj Matyáši,děkujeme za Tvé video s pokusem o podtlaku v lahvi s hořící svíčkou. V naší soutěži se tento pokus opakuje velice často a lze ho nejen pěkně provést ale také nabízí možnost "pohrát" si s jeho vysvětlením. Je to pořád experiment dokazující vznik podtlaku v uzavřeném prostoru, ve kterém hoří plamen svíčky, avšak nejen to. tento pokus má ve svém vysvětlení daleko větší možnosti předvést fyzikální jevy a děje, které zde současně se snížením tlaku probíhají. Lze se podívat do komentářů odborné poroty k podobným videím Tvých spolužáků, případně se podívej na jejich vysvětlení.
Např. vysvětluješ zvednutí hladiny vody ve sklenici podtlakem ve sklenici, ale bez vnějšího tlaku by ke zvednutí / nasáti vody do sklenice nedošlo. "Nasátí" podtlakem, tedy není zcela přesné (bez vnějšího tlaku by žádné nasátí nenastalo :-)). Je to vnější atmosférický tlak, který natlačí vodu do sklenice. Jak moc ji tlačí je hezky vidět i z Tvého pokusu, dojde mu voda, tlačí se do sklenice sám. To jsou ty bublinky, které ve Tvém experimentu se objevily též. Nejde o výtku Tvého vysvětlení jen o upřesnění a doplnění. Též, kdybys doplnil své vysvětlení alespoň některými fyzikálními značkami, jednotkami nebo třeba hodnotou normálního atmosférického tlaku a teplotou, nebo nadmořskou výškou, při které jsi Tvůj experiment prováděl, povýšil bys Tvé video na ještě vyšší fyzikální úroveň. Dále by bylo dobré také uvést, že při hoření vzniká oxid uhelnatý a následnou oxidací oxid uhličitý, protože právě to, že hořením ubyde kyslík, vznikne těžší oxid uhličitý a tlak se ve sklenici sníží, to ale vede současně k tomu, že se snižuje i teplota vzduchu ve sklenici a na tu se při tomto pokusu často zapomíná. V neposlední řadě by bylo dobré dodat, kde se s podtlakem /přetlakem setkáváme v běžném životě a fyzikální sdělení Tvého videa pro Tvé spolužáky a diváky je kompletní.
Blahopřejeme Ti k pěkně provedenému experimentu a těšíme se na tvá další videa. Jen tak dál!
Odborná porota "Vím proč"
Podobná videa
Různé (187)
Voda teče vzhůru a mění svojí barvu
Skleněnou baňku vypláchneme roztokem amoniaku a pomalu budeme zahřívat nad plynovým kahanem, až z hrdla baňky začnou unikat páry.
Easy vtipna nenewtonska kapalina
Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.
polostínové zatmění Měsíce
Do videa se nám nevešlo, že ve skutečnosti je stín Země velmi velmi dlouhý, protože Slunce je hodně daloko.
Mouldův efekt (řetězová fontána)
Popis: Ve videu vám ukážeme efektní pokus, při kterém pustíme plastový a kovový řetízek volným pádem ze sklenice.
Pokus zvaný “KARTEZIÁNEK”
V tomto videu se vám pokusím vysvětlit princip pokusu, který se nazývá KARTEZIÁNEK. V tomto pokusu se uplatňuje Archimédův a Pascalův zákon.
Papper's ghost effect - falešný hologram
V tomto videu jsme se zaměřili na výrobu falešného hologramu pomocí tzv. Papper's ghost effectu.
Komentáře k videu
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.