Jít na vyhledávání

Levitující bubliny aneb hrátky s hustotou

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Daniel Pospíšil
Petra Kratochvílová - Vystupuje ve videu, říká text
Rostislav Kochan - Vystupuje ve videu, říká text

Délka pokusu: 10 minut

Pomůcky: Průhledné nádoby, voda, olej, těleso k ponoření do kapaliny, plyn s hustotou vyšší než hustota vzduchu, bublifuk

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Pokusem jsme ověřili chování těles kapalném a plynném prostředí s různou hustotou. Připravili jsme nádobu s dvěma kapalinami (olej a voda), které mají rozdílnou hustotu a vzájemně se nemísí. Olej, který má hustotu menší než voda, se shromáždil nad její hladinou. Do nádoby s kapalinami jsme potom vložili těleso, plastového žraloka, a pozorovali jeho chování. Žralok z plastu je dutý, jeho hustota je větší než hustota oleje, ale menší než hustota vody. Klesl tedy vrstvou oleje a zůstal plovat na hladině vody. V druhé části pokusu jsme připravili dvě nádoby s rozdílným plynným prostředím - vzduch a stlačený plyn na čištění elektroniky (směs propanu a butanu). Do nádob jsme pak nechali klesat bubliny z bublifuku, které mají hustotu větší než vzduch, ale menší než směs propanu a butanu. Pozorovali jsme, jak bubliny v nádobě s plynem s větší hustotou nemohou klesnout na dno nádoby, a vznáší se na vrstvě plynu. Pokusem jsme ověřili, že tělesa s hustotou odlišnou od hustoty prostředí, se chovají stejně v kapalině i plynu.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Danieli, Petro a Rostislave, vítáme Vás v naší soutěži fyzikálních experimentů a děkujeme mnohokrát za nádherné pokusy s hustotou kapalných, plynných a pevných látek. Váš cíl: pokusem ověřit, že tělesa s hustotou odlišnou od hustoty prostředí, se chovají stejně v kapalině i plynu se Vám podařil na výbornou. Jsme nadšeni Vaší erudicí s jakou pokusy provádíte. Nic jste neponechali náhodě. Pro diváka jste velice správně uvedli jednotlivé hustoty použitých látek tak, aby měl ucelený obraz s jakými hodnotami hustot pracujete. Blahopřejeme Vám, jste skvělý tým! Na Vaše další videa se budeme těšit i v příštím ročníku "Vím proč". Odborná porota" Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Vlastnosti látek a těles (241)

Důkaz tekutosti vzduchu

Video ukazuje tekutost vzduchu.

Hodnocení poroty: 100%

HORKÝ LED

Ve videu jde o pokus vytvořit takzvaný "Horký led" který lze připravit z octanu sodného. Octan sodný je organická látka a jeho vzorec je CH3COONa.

Hodnocení poroty: 100%

Povrchové napětí

Ukázka existence povrchové vrstvy a povrchového napětí v kapalině a jejich vliv na vlastnosti a chování kapaliny.

Hodnocení poroty: 100%

Objemová roztažnost

Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...

Hodnocení poroty: 100%

Tlak v plynu a v kapalině

základní vlstnosti tlaku v plynu a kapalině

Hodnocení poroty: 100%

Easy vtipna nenewtonska kapalina

Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru
detail