Jít na vyhledávání

Plazma s příchutí vína

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Jan Bultas
Pavel Altmann - kameraman

Délka pokusu: 25 minut

Pomůcky: Mikrovlnná trouba, hroznové víno, plastový kelímek, hodinové sklíčko, hydrogelové kuličky, kuchyňská sůl, voda, nůž

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

Víte co se stane, když vložíme rozkrojenou bobuli vína do mikrovlnné trouby? To že začne jiskřit, byste nejspíš nečekali.
V našem videu vám vysvětlíme, co za tím vězí a kde by se dal tento princip v budoucnu využít. Hlavní roli v pokusu hraje plazma.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Honzo.
Děkujeme za opravdu excelentní video se zajímavým pokusem, který si může udělat doma každý. Ne vždy se tento pokus zdaří, ale pokud se zdaří tak jako Tobě, a navíc o tomto efektu díky Tobě divák hodně ví, tak je to opravdu skvělý zážitek. Je skvělé, že se na daný pokus díváš z různých úhlů, z pohledu historie, terminologie, možného užití v praxi apod. Pěkně při svém vysvětlování zmiňuješ věci a procesy, které divák s největší pravděpodobností zná z praxe. Také pěkně vysvětluješ, jak třeba i takový na jednu stranu zábavný a na první pohled nepraktický pokus může mít v budoucnu velké praktické důsledky. To je také důvod, proč bychom neměli zapomínat na tzv. základní výzkum, který na svém počátku ani žádné praktické výsledky nemá. Tedy krom intelektuálního uspokojení vědců. Jen taková drobná poznámka. Ne každý fyzik, který se zabývá plazmatem, bere na milost oheň svíčky, protože je "málo plazmatický", je tam ještě dost neutrálních částic. Ale je pravda, že existuje celá řada plazmatů a oheň je pro běžného smrtelníka si tím nejlepším příkladem "skoroplazmatu". Jinak krom fyzikálního vysvětlení obdivujeme i Tvůj slovní projev, zajímavé a funkční střídání scén, které krom informační "smršti" dává videu zajímavý švih a jakousi "lehkost bytí". Jedním slovem: paráda!
Z videa, které nám posíláš, vyzařuje Tvé nadšení a zápal pro fyziky a pohled na věci v širších souvislostech. Takový přístup Ti velmi závidíme a přejeme, aby Tě neopustil. Držíme Ti proto palce a přejeme hodně úspěchů (nejen) na poli fyzikálním.
Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Elektromagnetické záření (17)

Světlo 5 - Infračervené světlo

Ve videu chci ukázat, že infračervené světlo je normální světlo, jenom ho nevidíme.

Hodnocení poroty: 100%

Světlo

Ve videu rozebereme problematiku bílého světla a jeho složení. Řekneme vám, co to vlastně světlo je, jak funguje a z čeho se skládá bílé světlo.

Hodnocení poroty: 100%

Plazma s příchutí vína

Víte co se stane, když vložíme rozkrojenou bobuli vína do mikrovlnné trouby? To že začne jiskřit, byste nejspíš nečekali.

Hodnocení poroty: 100%

Polarizace & Faradayův jev

Ve videu popisuji princip polarizace, ukazuji polarizační filtr a zjednodušeně přibližuji podstatu Faradayova jevu, princip jeho ...

Hodnocení poroty: 95%

INFRAZÁVORA

Pokusil jsem se, využit infrazávoru ve vztahu k vlakům. A tím případně zvýšit bezpečnost přejezdů.

Hodnocení poroty: 90%

Teslova cívka

Na výstupu cívky srší 10mm krátké blesky. Když přiblížíte úspornou zářivku nebo LED žárovku tak se rozsvítí.

Hodnocení poroty: 90%
Vrátit se nahoru