Jít na vyhledávání

Zákon akce a reakce

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Natálie Jelínková

Délka pokusu: 5 minut

Pomůcky: školní váhy, souprava na pokusy v mechanice, kádinka s vodou

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Pokus dokazuje platnost zákona akce a reakce. Podstatou pokusu je změna sil, které působí na kuličku na vzduch a ve vodě. Výsledek pokusu prokázal, že vztlakové síla, která kuličku nadnáší, má stejnou velikost, jako tíhová síla, která působí na kuličku směrem dolů. Oba síly jsou stejné, ale mají opačnou orientaci.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj všem,

vítáme Váš tým v naší soutěži fyzikálních experimentů a děkujeme Vám velice za překrásné video předně o vzájemné spolupráci při objevování tajů fyziky. Radost je dívat se na Vás, jak při měření hmotnosti kádinky s vodou i s kuličkou, při měření tíhové síly ... jak se vzájemně doplnujete. Výpočty na tabuli si ceníme zvláště i závěr Vašeho pokusu v popisu na konci Vašeho videa.
Byť hodnotu naměřené tíhové síly siloměrem vidět přes ruku není, postup měření i jednotlivých hmotností je příkladný. Avšak, ne každý Váš divák, má tak velký vhled do fyziky jako Váš tým a v názvu Vašeho videa uvádíte, že se bude jednat o ověření zákona akce a reakce. Bylo by dobré, tento zákon blíže divákovi u Vašeho experimentu přiblížit. Neboť se může zdánlivě divákovi ztratit a divák může nabýt dojmu, že provádíte důkaz Archimédova zákonu. Ten ve Vašem videu je samozřejmě a předně též, tak to o v popisu uvádíte. Chybí zde však ta souvislost se zákonem akce a reakce. Kde tento zákon lze spatřit též. Pro úplnost uvádíme, že zákon akce a reakce patří mezi Newtonovy pohybové zákony. Tento malý nedostatek sráží Vaše skvělé video o pomyslnou příčku níže než bylo možné díky Vašemu skvělému týmu a samozřejmě jeho vedení dosáhnout. Naproti tomu Vašemu týmu blahopřejeme a držíme palce do dalších úspěchů nejen na poli fyziky.
Na Vaše videa se budeme těšit zvláště i v příštím ročníku naší soutěže. Jen tak dál!

Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika (82)

Seznámení s pákou

Moje video vás seznámí s pákou a předvede její využití.

Hodnocení poroty: 100%

Těžiště

Ahoj, vítáme vás u pokusu, kde si ukážeme, co to je těžiště těles a jak vlastně funguje. Těžiště je bod v tělese, ve kterém působí tíhová síla.

Hodnocení poroty: 100%

K čemu je dobré tření aneb sliz pro obranu ambasád

Video odpoví na otázku Marka, k čemu je dobré tření... Jsme parta studentů, říkáme si Laborky.

Hodnocení poroty: 100%

Setrvačná "síla" 1

Setrvačná "síla" není síla, a vidíme ji jen když zrychlujeme, brzdíme nebo zatáčíme.

Hodnocení poroty: 100%

působení setrvačnosti

Zjednodušný popis, demostrace, fotografie svíčky

Hodnocení poroty: 100%

Fyzikální hádanka

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru