Jít na vyhledávání

Úplný odraz světla

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Robin Papřok
Robert Kubányi - Vystupuje ve videu, spoluautor

Délka pokusu: 20 minut

Pomůcky: Průhledné nádoby, voda, sklenička, hydrogelové kuličky, hadička z průhledného plastu, laserové ukazovátko zelené

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

V pokusech s laserem jsme se zaměřili na chování paprsku světla při průchodu různým optickým prostředím. Na úvod jsme si ukázali, jak je pro naše vidění důležitý odraz světla od předmětů.

Ve vodě byly ponořeny hydrogelové kuličky. Nebyly však našemu oku viditelné. Hydrogelové kuličky jsou tvořeny až z 95 % vodou a mají tak optické vlastnosti prakticky stejné jako voda, ve které byly ponořeny. Jejich přítomnost neodhalil ani laserový paprsek. V nádobě byla pro srovnání také sklenička, která viditelná byla, protože má optické vlastnosti jiné než voda a část světla se od ní odráží.

V dalším pokusu jsme si ukázali chování světla při přechodu z opticky hustšího prostředí (voda a plast) do opticky řidšího prostředí (vzduch). Paprsek laseru se při výstupu z nádoby lámal od kolmice a dopadal na stůl. Po překročení mezního úhlu, jsme pak viděli úplný odraz paprsku světla, při kterém paprsek zůstal v nádobě. Tohoto principu se využívá v optických vláknech. My jsme si tento princip ukázali na hydrogelových kuličkách a hadičce naplněné vodou. Hydrogelové kuličky a hadička s vodou představovaly prostředí opticky hustší a vzduch, který je obklopuje, prostředí opticky řidší. Podobně jako v optickém kabelu, kde jádro je také opticky hustší a obal jádra opticky řidší.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Robine a Roberte.
Děkujeme za pěkné video plné optických pokusů, které zaujaly nejen Vás, ale jistě zaujmou i Vaše diváky. Laserový paprsek moc pěkně ukazuje, jak se světlo láme a odráží a jak se mění intenzita paprsků i úhly lomu a odrazu při změnách úhlů dopadu. Pěkně vysvětlujete, co se stane, když světlo prochází z hustšího prostředí do prostředí řidšího. Při určitém úhlu dopadu pak dojde k totálnímu odrazu. Pěkně to ukazujete jak na hydrogelových kuličkách, tak na hadičce naplněné vodou. Je to pěkný model optického vlákna. Jde opravdu "jen" o model, protože zde dochází k celé řadě parazitních odrazů a rozptylů, a proto bychom potřebnou informaci daleko nepřenesli, ale princip Vaše pokusy ukazují skvěle. Vůbec, pokusy s hydrogelovými kuličkami jsou moc pěkné a potěší nejen oko fyziky.
Ještě jednou děkujeme za vynikající pokusy a přejeme hodně úspěchů.
Odborná porota "Vím proč".

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Optika (91)

Lom světla

V dnešním pokusu vám ukážeme praktický příklad lomu světla.

Hodnocení poroty: 100%

MIKROSKOPY

V tomto videu Vás seznámíme s druhy mikroskopů a jejich principem a předvedeme Vám, jak si můžete vyrobit jednoduchý mikroskop doma i Vy.

Hodnocení poroty: 100%

Lom světla aneb "Zlomená a neviditelná špejle"

Ve videu bychom vám chtěli ukázat pokus "Zlomená a neviditelná špejle" ,který souvisí s lomem světla.

Hodnocení poroty: 100%

Laser

Je počítač, který už nejde zapnout ještě vůbec k něčemu užitečný? Ano.

Hodnocení poroty: 100%

Noční vidění

Vezmeme si kameru s nočním viděním a odejmeme filtr. S odejmutým filtrem kamera dokáže vidět infračervené záření.

Hodnocení poroty: 100%

Proč je nebe modré aneb nebe v pytlíku

Ve videu vysvětlujeme, proč je nebe modré a proč se mění barva slunce při západu.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru