Jít na vyhledávání

Gravitační akumulátor

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Rudolf Pernický

Délka pokusu: 120 minut

Pomůcky: Součástky stavebnice Boffin (elektromotor, voltmetr, dioda, spínač, kabely, převodová kola, naviják), 5V solární panel, nylonový vlasec, závaží

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

V tomto videu se pokusíme ověřit, jestli lze sestrojit gravitační akumulátor, který může fungovat pro uskladnění přebytků produkce elektřiny získané z obnovitelných zdrojů pro okamžik, kdy je zvýšená spotřeba elektrické energie. Pomocí energie získané ze solárního panelu a jednoduchého obvodu s elektromotorem, který zároveň funguje jako generátor elektrické energie, zdvihneme závaží vytvořené z kamínků do výše zhruba 80cm. Po vypnutí přívodu elektřiny ze solárního panelu pak toto závaží klesá pomalu dolů k zemi působením gravitace. Odvíjením nylonového vlákna pak v elektromotoru generujeme elektrický proud, který pro ověření rozsvítí LED diodu a na voltmetru ukazuje generované napětí (V) nebo elektrický proud (A). Ve videu je tento princip přirovnán k přečerpávací elektrárně a názorně vysvětlen.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Rudolfe,

Tvůj pokus se nám líbí nesmírně a určitě se bude líbit i Tvým divákům. Mnohokrát Ti děkujeme za zaslání videa do naší soutěže, ve kterém téma gravitačních akumulátorů je, Tvým videem, uvedeno prvně. Je vidět, s jak velkými znalostmi a nadšením provádíš a popisuješ Tvůj experiment a jsme Tebou nadšeni. Zvláště si ceníme praktického změření napětí, které signalizační diodou prochází. Tak má každý jasnou představu o hodnotách získaného napětí při spouštění použitého závaží. Určitě Tvé diváky napadne mnoho otázek, kterými se možná i sami začnou i zabývat. Když k tomu přičteme i využití elektrické energie získané ze solárních článku, nelze jinak, jen blahopřát ke komplexnosti s jakou si téma využití přebytků elektrické energie na principu přečerpávající elektrárny vodní a zvedání betonových bloků představil. Princip přeměny a uskladnění energie, zvedáním vody do přečerpávající nádrže i v elektrárně Dlouhé Stráně, patří k technickému bohatství České republiky.

Ještě jednou děkujeme a blahopřejeme! Jen tak dál!

Odborná porota " Vím proč"



Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Obnovitelné zdroje (22)

Od mlýnů až po turbíny

Ve videu jsme se zaměřily na nástroje využívající mechanickou energii vody.

Hodnocení poroty: 100%

Gravitační akumulátor

V tomto videu se pokusíme ověřit, jestli lze sestrojit gravitační akumulátor, který může fungovat pro uskladnění přebytků produkce ...

Hodnocení poroty: 95%

Jak si vyrobit vodní elektrárnu

Sestavení jednoduché vodní elektrárny není žádná věda. V tomto videu vám ukážu jak na to. Většinu součástek máte určitě doma.

Hodnocení poroty: 95%

Výroba a ukládání elektrické energie

Na tomto videu bych vám chtěl ukázat výrobu elektrické energie a skladování v akumulátorech.

Hodnocení poroty: 95%

Obnovitelné zdroje energie-1. část

V tomto videu jsem vysvětloval, jak fungují obnovitelné zdroje energie.

Hodnocení poroty: 90%

Větrná a solární elektrárna a uchování energie

Ukážeme si jak funguje větrná a solární elektrárna na jednoduchém principu. Také si ukážeme jak uskladňovat energii doma z obnovitelných zdrojů.

Hodnocení poroty: 90%
Vrátit se nahoru