Jít na vyhledávání

Roztančené rozinky

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Antonín Holubec

Délka pokusu: 4 minut

Pomůcky: 2 sklenice, 2 dcl neperlivá voda (z kohoutku), 2 dcl perlivá voda (sycená), 10 rozinek, ocet (1 dcl), jedná soda (3 lžičky)

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

I doma můžete roztančit rozinky. Vložte 5 rozinek na dno sklenice a zalijte je perlivou vodou: rozinky se rozpohybují, neboť je začnou nadnášet bublinky oxidu uhličitého, který se přidává do sycených vod. U hladiny se část bublinek oxidu uhličitého uvolní (spojí se se vzduchem), takže rozinka klesá ke dnu - tam ji opět obalí bublinky oxidu uhličitého a vynesou ji zase k hladině... A tanec opět začíná! :)
Druhý způsob: Do sklenice kohoutkové vody přimíchejte 2-3 lžičky jedné sody. Sodu nechte rozpustit a do kapaliny postupně nalijte 1 dcl octa: při styku sody s kyselinou octovou vznikne jako jeden z produktů této reakce oxid uhličitý. Do sklenice nyní vhodíme rozinky, které se ve vodě s oxidem uhličitým chovají jako v prvním případě: pohybují se vzhůru k hladině, následně klesají a tak pořád dokola...

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Antoníne.

Děkujeme za tvé roztančené i rozinky, které si ti podařilo roztančit parádně. Experiment s oxidem uhličitým, který ti k roztančení rozinek pomohl, ti vyšel moc hezky ale tvůj závěr, z pozorování průběhu celého pokusy , žel správný není. Žel, musíme tě zklamat. Tvým pokusem se ti nepodařilo dokázat oxid uhličitý. Ale, díky předpokladu, že je přítomen, např. viz etiketa na minerální vodě a informace o reakci kypřícího prášku s octem, se ti podařilo prokázat (kromě jiného), že oxid uhličitý je lehčí než voda a proto při svém stoupání k hladině vody nadnáší i rozinky, ke kterým přilnul.
Tvůj pokus prokázal stoupání těles s menší průměrnou hustou (rozinky + oxid uhličitý) k hladině kapalině s vyšší hustotou.

Neměj nám to za zlé, je důležité, aby závěry z experimentů byly správné. Doufáme, že tě naše dnešní malá výtka posune dál. Přáli bychom si to.

Na tvá další videa se těšíme a držíme ti palce!

Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Vlastnosti látek a těles (269)

Důkaz tekutosti vzduchu

Video ukazuje tekutost vzduchu.

Hodnocení poroty: 100%

HORKÝ LED

Ve videu jde o pokus vytvořit takzvaný "Horký led" který lze připravit z octanu sodného. Octan sodný je organická látka a jeho vzorec je CH3COONa.

Hodnocení poroty: 100%

Povrchové napětí

Ukázka existence povrchové vrstvy a povrchového napětí v kapalině a jejich vliv na vlastnosti a chování kapaliny.

Hodnocení poroty: 100%

Objemová roztažnost

Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...

Hodnocení poroty: 100%

Tlak v plynu a v kapalině

základní vlstnosti tlaku v plynu a kapalině

Hodnocení poroty: 100%

Easy vtipna nenewtonska kapalina

Vtipne pojate video se zamerenim na viskozitu a Newtonovu kapalinu, ktera porusuje jeho zakon viskozity.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru