Jít na vyhledávání

Atmosférický tlak

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Anna Kargerová
Adéla Kavuloková -

Délka pokusu: 3 minut

Pomůcky: talíř, sklenice, voda, něco na obarvení vody, svíčka, zapalovač, papír, uvařené vejce,

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Dobrý den, připravily jsme si pro vás dva pokusy na téma atmosférický tlak. Jedná se o velmi jednoduché a zábavné pokusy, které si můžete sami vyzkoušet. Potřebujete na to jen pár pomůcek, chuť a odhodlání vyzkoušet si něco nového.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Aničko a Adélko.

Vítáme vás obě v naší soutěži fyzikálních experimentů a videí a děkujeme vám za vaše moc pěkné experimenty. Vysvětlení však, na rozdíl od pokusů, které vám vyšli hezky , je třeba ještě dopilovat . U obou experimentů využíváte k demonstraci tlaku atmosféry zahřáté zplodiny, při hoření svíčky ve sklenici nebo pod sklenicí. V obou případech po dohoření svíčky plyn uvnitř ve sklenici se začne ochlazovat a jeho tlak klesá. Jde o jeden velice zajímavý děj, kdy podíl tlaku plynu a jeho teploty je dycky konstantní. Určitě už víte o jaký děj se jedná. A když klesá teplota zplodin, tak současně klesá i tlak těchto zplodin a tlak okolního vzduchu (kolem sklenice nebo lahve) je větší . Tudíž okolní atmosférický tlak vzduchu působí větší tlakovou sílou na vejce (nebo na hladinu vody) a cpe vejce (vodu) dovnitř (do sklenice, do láhve) tedy do prostoru, ve kterém je nižší tlak, než atmosférický (který je kolem).

Doufáme, že jsme vám malou nápovědou pomohli.

Do dalšího objevování tajů "paní fyziky" vám držíme palce a těšíme se na vaše další videa i v příštím ročníku naší soutěže. Jen tak dál!

Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Fyzikální veličiny (102)

K čemu je dobré tření aneb sliz pro obranu ambasád

Video odpoví na otázku Marka, k čemu je dobré tření... Jsme parta studentů, říkáme si Laborky.

Hodnocení poroty: 100%

Harmonické tóny strun

Na houslích a notebooku vám ukážu, jak se tvoří harmonické tóny a jaký může být rozdíl mezi jejich vnímáním a zobrazovanou analýzou.

Hodnocení poroty: 100%

Fyzikální hádanka

Fyzikální hádanka zkoumá chování pádu dvou těles: kancelářského papíru formátu A5 o hmotnosti 1 g a polystyrénu o hmotnosti 26 g.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

Tento pokus jsem okoukala na Vím proč. Nebylo ale jasné, jak moc je atmosferický tlak silný.

Hodnocení poroty: 100%

Hustota lidského těla

V tomto videu Vám předvedeme experimentální měření hustoty lidského těla. Kdy za pomoci hmotnosti a objemu těla vypočítáme jeho hustotu.

Hodnocení poroty: 100%

Ukázky z akustiky

V tomto videu se stručně seznámíte se zvukem a jeho podobami. V závěru se dostanou ke slovu rázy a jejich frekvence. Provádět vás bude šílený vědec.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru