Jít na vyhledávání

Vlastnosti plynů

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Damián Štefka
Adéla Havlásková - Adélka se mnou prováděla experimenty, radili jsme se, co máme řict, jak provedeme pokusy. Snažili jsme se, aby jsme se na videu podíleli stejně. Jsem rád, že jsem na to nebyl sám a hodně mi pomohla. Video je naším společným výtvorem.

Délka pokusu: 23 minut

Pomůcky: 1. pokus: "Stlačitelnost a rozpínavost plynů:" pumpička a balónek. 2. pokus: "Tekutost plynů:" nádoba s hořící svíčkou, odměrný válec, sifonová láhev se stlačeným CO2. 3. pokus: "1. badatelská otázka:" experimentální prosklená nádoba bez víka, zapalovač, stojan se 3 svíčkami, sifonová láhev s hadičkou a stlačeným CO2. 4. pokus: "2. badatelská otázka: zapalovač, experimentální prosklená nádoba uzavřená víkem, stojan se 3 svíčkami, senzor O2, CO2, 2 bezdrátové teploměry, mobil s programem "Graphical Analysis."

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

Video jsme zaměřili na důkaz vlastností plynů s využitím jednoduchých pomůcek (stlačitelnost, rozpínavost, tekutost plynů). V rámci Badatelského kroužku nám pan učitel položil dvě badatelské otázky, na které jsme měli odpovědět. Když jsme si pokusem ověřovali správnost našich závěrů, tak jsme zjistili, že naše odpovědi byly špatné. Proto jsme se rozhodli, že v tomto videu se s ostatními podělíme o naše experimenty a závěry, které jsme na základě experimentů stanovili. 1. badatelská otázka byla: "Která svíčka zhasne první, když do otevřené nádoby se 3 hořícími svíčkami v různé výšce budeme vlévat CO2 při pokojové teplotě?" Dospěli jsme k závěru, že CO2 má větší hustotu (1,95 kg/m3) než kyslík (1,35 kg/m3) a vzduch (1,29 kg/m3), proto se vrstva oxidu uhličitého bude rozšiřovat od dna směrem vzhůru, a protože CO2 zamezuje hoření, tak svíčky zhasnou v pořadí spodní, prostřední a horní. 2. badatelská otázka byla: "Která svíčka zhasne první, když v uzavřené nádobě budou hořet 3 svíčky v různé výšce. Zjistili jsme, že v horní části nádoby byla teplota skoro 50 stupňů CELSIA a v dolní skoro 30 stupňů. Hořením svíček vznikal CO2 a stoupal vzhůru,protože horký CO2 měl menší hustotu než kyslík a vzduch, a proto se vrstva CO2 zvětšovala od víka nádoby dolů, proto zhasly svíčky v pořadí horní, prostřední a dolní. Poslední dva experimenty nás hodně potrápily a strávili jsme nad nimi spoustu času než se nám je podařilo udělat tak, jak jsou ve videu. Věda je někdy pokus omyl a někdy fungují věci jinak,než si na první pohled myslíme. To je to, co nás baví.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Adélko a Damiáne! Vítáme váš skvělý badatelský tým v naší soutěži fyzikálních experimentů a videí s nimi. Jsme za vaše video velice rádi a děkujeme , že jste poslali do naší soutěže tak precizně provedené experimenty. Nic jste nenechali náhodě, diváka po celou dobu pokusů moc hezky provádíte slovním komentářem, popisem i ukázkou pomůcek k jednotlivým experimentům. Zvláště vás chválíme za zcela vědeckou přípravu ostatních dvou experimentů s oxidem uhličitým CO2 a pomůcek ním. Pochvalu od nás si též zasloužíte za až metodický přístup při provádění jednotlivých pokusů a zápis hodnot hustoty jednotlivých plynů. Velice správně uvádíte i jejich teplotu. Adélku není moc dobře slyšet,(protože je k mikrofonu bokem), ale výpovědní hodnotu vašeho videa a vašich pokusů to nijak nesnižuje. Jako doplnění vašeho perfektního videa se nabízí dodat už jen zmínka, kde je nutné s vámi demonstrovanými vlastnostmi plynů počítat, či raději se podobným dějům vyhnout anebo naopak (kde je aktivně využíváme v technické praxi nebo v běžném životě. Myslíme, si že to víte a také víte proč :-). Blahopřejeme vám a moc držíme palce do dalšího objevování tajů "paní fyziky"! Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Mechanika kapalin a plynů (288)

Pokus Křídlo

ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce

Hodnocení poroty: 100%

Destrukce láhve

Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.

Hodnocení poroty: 100%

Hasící plyn

Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.

Hodnocení poroty: 100%

Atmosférický tlak

V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.

Hodnocení poroty: 100%

Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku

Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.

Hodnocení poroty: 100%

Nenewtonovské kapaliny

Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru