Jít na vyhledávání

Rubensova trubice

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Miriam Gruberová
Martin Křivka - kytara

Délka pokusu: 30 minut

Pomůcky: hliníková trubice, blanka, plynová bomba, kytara, kytarové kombo, vrtáky s vrtačkou na otvory v trubici

Cílová skupina: Střední škola

Popis videa

V našem pokusu jsme se rozhodli otestovat a trochu vám přiblížit Rubensovu trubici, která primárně byla vymyšlena za účelem dokázat že zvuk se šíří prostředím v podobě tlakové vlny. To se projevuje v praxi zvětšením plamínku u dírky v trubici, jelikož bylo vytlačeno více plynu ven. V každém případě experiment doporučujeme provádět ve více lidech z bezpečnostních důvodů. Z experimentu jsme se dozvěděli jaké tóny nejlépe rezonuji v trubici, jak se může projevit sčítání vln zvuku a v neposlední řadě, že zvuk opravdu funguje jako tlaková vlna.

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Miriam a Martine. Moc vám oběma děkujeme, že jste se s námi podělili o váš experiment. Rubensova trubice může být při svém provozu opravdu trochu nebezpečná, jelikož se pracuje s propan butanem a ohněm, to je třeba říci hned na začátek. Postavit Rubensovu trubici tak, aby fungovala správně, není zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Proto zasloužíte velkou pochvalu. Podstatou Rubensovy trubice je vznik podélného stojatého vlnění uvnitř trubice, které vzniká odrazem zvukového vlnění na konci trubice. To jsme ve vašem vysvětlení trochu postrádali. Jak ale správně uvádíte, mění se tím lokálně tlak uvnitř trubice, což můžeme pozorovat jako rozdílnou výšku plamenu v různých místech. Je trochu škoda, že jste do trubice nepustili jednoduchý tón, z plamene by se vám vytvořila krásná sinusoida. Moc vám za experiment děkujeme, velice se nám líbil. Přejeme vám oběma mnoho úspěchů ve vašem dalším bádání. Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Akustika (47)

Přeříznutí ledu

Tento pokus je časově náročnější, ale stojí za to jej udělat. Nejdříve si musíte připravit led, stačí naplnit PET láhev vodou ...

Hodnocení poroty: 100%

Fluorescence

V první části videa je princip vysvětlen, a ve druhé části jsou ukázány příklady těchto látek.

Hodnocení poroty: 100%

Water Matrix - Stroboskopický Efekt

V tomto pokusu se dozvíte, co je to stroboskopický efekt, čím je způsoben a kde se s ním setkáte.

Hodnocení poroty: 100%

Odstředivá síla

Víte, proč jste na rovníku lehčí než jinde na světě nebo jak to že se voda udrží v kelímku, když je dnem vzhůru.

Hodnocení poroty: 100%

Rezonance aneb naše muzika má sílu!

Zaujati operními pěvci, kteří rozbíjeli skleničky svými hlasy, a dvěma kuriózními zříceními mostu jsme se rozhodli prozkoumat rezonanci.

Hodnocení poroty: 100%

Harmonické tóny strun

Na houslích a notebooku vám ukážu, jak se tvoří harmonické tóny a jaký může být rozdíl mezi jejich vnímáním a zobrazovanou analýzou.

Hodnocení poroty: 100%
Vrátit se nahoru