Tajemství výroby skla
Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Kateřina VlkováEliška Tomčíková - výroba skla
Tobiáš Vlk - kamera
Délka pokusu: 50 minut
Pomůcky: sklářská pec, chladící pec, píšťala, hefťák (přilepovací tyč, na kterou se přilepí sklenička, aby se sní lépe manipulovalo), svalák (pomůcka na tvarování skla, před vložením do formy), forma, bukové dřívko, vidlička omotaná žáruvzdorným materiálem, sklářské nůžky, raznice
Cílová skupina: Střední škola
Popis videa
Tavení skla probíhá ve čtyřech základních krocích, příprava vsázky, tavení, čeření a sejití.1.Příprava vsázky
Smícháním křemičitého písku (SiO2) a sody (Na2CO3), potaše (K2CO3) a vápence (CaCO3) a dalších potřebných surovin vznikne sklářský kmen, který necháme se starými střepy roztavit ve sklářské peci.
2.Vlastní tavení
Sklářkou pec nahřejeme na cca 1 500 °C. Nejprve ze surovin uniká vlhkost a poté se začínají postupně jednotlivé složky tavit. Při vyšší teplotě se vyhání ze sody, potaše a vápence oxid uhličitý. Oxid křemičitý se slučuje se vzniklými oxidy za vzniku křemičitanů. Vzniká nám základní tekutá hmota, která reaguje s dalšími surovinami. Produkty vzniklé termickým rozkladem rovněž snižují teplotu tavení.
Termický rozklad solí:
CaCO3 → CO2 + CaO
Na2CO3 → CO2 + Na2O
K2CO3 → CO2 + K2O
Oxid křemičitý je sklotvorný oxid, který má schopnost tvořit nepravidelnou prostorovou síť. Sklo je v roztaveném stavu tvořeno křemičitanovými anionty (SiO4)4-. Při ochlazování vytvoří anionty (SiO4)4- trojrozměrnou pevnou síť (kostru), která nemá, na rozdíl od krystalů, pravidelné uspřádání. Oxidy alkalických kovů a kovů alkalických zemin sami o sobě síť netvoří, ale pouze ji modifikují ukládáním kationtů do dutin skelné nepravidelné prostorové sítě.
3.Čeření
Vzniklá žhavá tavenina obsahuje velké množství bublinek plynů (především CO2 a vzduchu), rozptýlená zrnka písku a křemičitanů. Tavenina není stále čistá. Během procesu čeření teplota v peci samovolně stoupá. Sklovina se stává řidší a pohyblivější, díky tomu nastane pohyb plynových bublin vzhůru a sklovina se pročistí. Zároveň se vyrovnávají rozdíly jejího složení v různých místech, sklovina se homogenizuje. Pro urychlení procesu přidáme sloučeninu, která za vyšších teplot uvolňuje velké množství plynů, např. síran sodný.
4.Chlazení („sejití“)
Vyčeřené sklo je velmi řídké, proto ho před tvarováním dáme ochladit. Aby se dosáhlo požadované viskozity skla, je potřeba snížit teplotu v peci na cca 1 200°C.
Zpracování hotové skloviny:
Tvarování
Po celém procesu tavení se sklovina stává „kapalnou“ a dá se tvarovat foukáním, litím, válcováním, lisováním, tažením i předením. V této fázi nesmí dojít ke krystalizaci skloviny, která by mohla nastat při pomalém ochlazení a poškodila by amorfní charakter skla.
Závěrečné chlazení
Každý hotový výrobek musí projít procesem chlazení, kde se odstraní veškerá vnitřní pnutí. Proto se výrobek vkládá do chladících pecí, ve kterých je teplota blízka bodu měknutí skla, cca 500 °C. Pozvolným a rovnoměrným chlazením se zvýší odolnost skla.
Vyjádření odborné poroty
Ahoj Kačko, Eliško a Tobiáši. Moc vám všem děkujeme za zaslané video, ve kterém nám odhalujete krásy výroby skla. Je škoda, že výroba skla nefunguje v obyčejné domácí troubě, to bychom si mohli doma vyrábět skleničky sami. :) Vy jste nám ale všechno hezky popsali. Ještě podrobněji jste nám celý proces vysvětlili v popisu vašeho videa. Jen nás trochu mrzí, že jste tento popis nezapojili rovnou do videa, naši diváci by si jistě celý postup poslechli současně s ukázkou. Každopádně vám za toto video moc děkujeme a jsme rádi, že se máme na koho obrátit, až se nám rozbije nějaká sklenička. Přejeme hodně úspěchů, odborná porota "Vím proč"Podobná videa
Termika (83)
Tepelná vodivost
Do podložky jsme umístili dva kovové pásky ( měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků.
Termočlánek
Ukázka přeměny tepla na elektrickou energii v termočlánku. Důkaz vzniku elektrického napětí na základě Seebackova jevu.
Objemová roztažnost
Zajímalo vás někdy, proč se materiály pod vlivem vyšší teploty roztahují? Jestli ano, tak se podívejte na tohle video, kde vám ...
podtlak ve sklenici
Pozor !!! Nahřátá sklenice může při vložení do vody prasknout.
Bimetal
Video popisuje princip fungování termostatu v žehličce. Vše je ukázáno pomocí bimetalového proužku a jednoduchého elektrického obvodu.
Fyzika u kafíčka
Pomocí přístroje na výrobu šlehačky jsme popsaly adiabatický děj.
Komentáře k videu
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.