Jít na vyhledávání

Tlak

Nahlásit video / Žádost o odstranění

Tvoje jméno *
Tvůj e-mail *
Zpráva pro administrátora (max 1000 znaků) *

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky

O videu

Autor videa: Matěj Černý
Natalie Koudelková - spoluautorka pokusu
Martin Bartoš - animace ve Scratchi, střih a efekty

Délka pokusu: 15 minut

Pomůcky: Tablet, senzor tlaku, 2 injekční stříkačky, sekera bez topůrka jako závaží

Cílová skupina: Základní škola

Popis videa

V naší škole jsou tablety běžnou školní pomůckou. Vždycky nás zajímalo, co vydrží. Když jsme přemýšleli, co s několika starými už vyřazenými udělat, konečně jsme to chtěli vyzkoušet. Vypadalo to jednoduše. Nejprve jsme po tabletu jen šlapali a skákali. Ale nic se nestalo, ani když si spolužačka vzala boty s jehlovými podpatky. Zkusili jsme jsme na tablet pustit kladivo tupou i špičatou stranou, i sekeru bez topůrka a to několikrát po sobě. Ani jeden z pokusů nebyl úspěšný.
Vzali jsme si na pomoc učebnici. Věděli jsme, že velikost tlaku p závisí na velikosti působící síly F a obsahu plochy S, na kterou síla působí, tedy p = F / S. Tlak tedy zvětšíme zvětšením působící síly, nebo zmenšením obsahu plochy, na kterou síla působí. Tak jak to, že jehlové podpatky tablet nerozbily? Rozhodli jsme se tlak změřit. V našem experimentu jsme použili: senzor tlaku, větší a menší injekční stříkačku a jako závaží sekeru (abychom zajistili působení stále stejné síly). Přestože měla menší injekční stříkačka jen o 2 cm menší průměr pístu, naměřili jsme tlak více než 10krát větší. Jediná možnost, jak tablet rozbít, bylo plochu působení ještě více zmenšit. Tak jsme pustili na tablet sekeru ze stejné výšky, ale ostřím... Tablet konečně praskl.
Během pokusu nebyla zraněna žádná osoba, jen 6 tabletů :o)

Vyjádření odborné poroty

Ahoj Matěji, Natálko a Martine. Jsme moc rádi, že jste spojili síly a natočili jste pro naši soutěž Vím proč vaše fyzikální video na téma tlak. Musíme říci, že jste si jako cíl vybrali poněkud netradiční věc, totiž rozbití displeje tabletu. K pokusu by jistě byly vhodnější i jiná tělesa, nicméně volba byla na vás. Velikost tlaku je při stálé velikosti působící síly nepřímo úměrná velikosti plochy, na kterou síla působí. To všichni známe například z porovnání situace, kdy nám někdo stoupne na nohu teniskou nebo jehlovým podpatkem. Pokud to bude stejný člověk, podpatkem to bude bolet daleko více. Toho poznatku lze využít např. při chůzi po tenkém ledě, kde bychom měli mít s ledem v kontaktu co největší plochu našeho těla. Oba tyto příklady jste vysvětlili a experimentálně ověřili i svým měřením. Zvláště vás chválíme za použití měřícího a zobrazovacího zařízení. Výborně! Jen na tu sekyru si dávejte pozor. My vám za vaše video ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na vaše další videa i v příštím ročníku naší soutěže. Jen tak dál a ať se vám daří
Odborná porota "Vím proč"

Komentáře k videu

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.

Podobná videa

Síla a její účinky (95)

Kladka & kladkostroj

Ve videu je vysvětlen základní princip využití kladky a kladkostroje.

Hodnocení poroty: 100%

Magnusův efekt

Dobrý den vážená poroto a milí diváci, v tomto videu jsme se snažili vysvětlit fungování Magnusova jevu.

Hodnocení poroty: 100%

Volný pád 1

Když budete chtít pustit plastovky najednou, uvažte si k nim provázky a ty držte jednou rukou a pak pusťte.

Hodnocení poroty: 100%

URČENÍ MEZE PEVNOSTI LIDSKÉHO VLASU

V tomto videu se dozvíte jaká je pevnost vlasu naší paní učitelky ( různé vlasy mají různou pevnost ), pevnost vlasu závisí na ...

Hodnocení poroty: 100%

Tření a vznášedla

Video popisuje pojem třecí síla a princip fungování vznášedel. Pokus spočívá ve vytvoření vznášedla, které ukazuje pohyb s minimální třecí silou.

Hodnocení poroty: 100%

Raketa na vodní reaktivní pohon

Uvedený pokus demonstruje třetí Newtonův zákon nazývaný také zákonem akce a reakce.

Hodnocení poroty: 95%
Vrátit se nahoru