Trampolína pro bubliny
Nahlásit video / Žádost o odstranění
Formulář je chráněn službou reCAPTCHA.
Ochrana soukromí | Smluvní podmínky
O videu
Autor videa: Lucie MrázkováDélka pokusu: 3 minut
Pomůcky: Soda, lžička, ocet, bublifuk a nejlépe skleněnou nádobu
Cílová skupina: Střední škola
Popis videa
Jednoduchý pokus s pohupujícími bublinami si může udělat téměř každý, jelikož většinu pomůcek má každý doma. Tímto pokusem si dokážeme, že Archimédův zákon platí i pro plyny. Po reakci octu se sodou nám vznikne těžký plyn CO2. Bubliny se proto pohupují nebo vznáší. A proč vlastně? Těžký plyn způsobuje nadnášení lehčího plynu. V bublině se nachází lehčí plyn, bublina je tudíž nadnášena těžším plynem. Tento jev můžeme kupříkladu sledovat i u pouťových balónků, ve kterých je hélium a nadnáší jej vzduch. Bubliny by se měli pohupovat do té doby než neprasknou, pokud se ovšem trefíme do nádoby :)..Vyjádření odborné poroty
Ahoj Lucko,
děkujeme za originální video ve kterém jsi ukázala, že Archimédův zákon platí nejen pro kapaliny, ale i pro plyny a tedy obecně pro všechny tekutiny. Na pokusu se nám líbí, jak je jednoduše realizovatelný. Příště můžete zkusit udělat bubliny ne foukáním do bublifuku, ale třeba jeho pohybem - alespoň si nerozfoukáte CO2 z nádoby.
Libí se nám také, že jste uvedly, kde se s podobnými jevy setkáme, ale určitě by bylo dobré se více věnovat fyzikálnímu vysvětlení. Z toho co říkáte, nemusí chování bublin přímo vyplývat - určitě záleží na hustotě bublin a CO2. Pozor také na termíny - váha je přístroj na měření hmostnosti a tu s sebou bubliny určitě nemají ;) .
Nutno také říci, že správné užití fyzikálných názvů a pojmů je důležité, ale ještě důležitější je, že rozumíte tomu, co děláte a pracujete se zájmem, čehož si velice vážíme. Správnost pojmů můžete ještě opravit. :-) Držíme palce.
Odborná porota" Vím proč! "
Podobná videa
Mechanika kapalin a plynů (270)
Pokus Křídlo
ve videu je ukázáno a vysvětleno, jakým způsobem se křídlo obtékané proudem vzduchu udrží ve výšce
Destrukce láhve
Láhev od vína (ne od "šampusu"!) naplníme do poloviny vodou. Zašpuntujeme a korek seřízneme zároveň s hrdlem.
Hasící plyn
Pokus ukazuje vlastnost oxidu uhličitého - má větší hustotu než vzduch, nepodporuje hoření.
Atmosférický tlak
V tomto videu demonstruji velice jednoduchý pokus, na základě kterého si dokážeme sílu atmosférického tlaku.
Hledá se Bára - určení výšky věže pomocí atmosférického tlaku
Žáci prvního a druhého stupně ZŠ sledují při výstupu na věž mělnického kostela sv.
Nenewtonovské kapaliny
Tento snímek vysvětluje pojem "nenewtonovská kapalina". Ukazuje jak a z čeho si jeden druh takovéto kapaliny vyrobit a jak se chová.
Komentáře k videu
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit.